
Pomorskie kluby: Żeglarze z Politechniki Gdańskiej szykują się do sezonu
Sekcja Żeglarska Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Gdańskiej działa od 2003 roku. Studenci pływający w Sekcji startują w regatach jako PGRacing, a ich koronną dyscypliną są wyścigi w klasie Omega.
Omega jest dla przyszłych inżynierów tak istotna, ponieważ najważniejsze zawody studentów w Polsce to rozgrywane rokrocznie w tej właśnie klasie Akademickie Mistrzostwa Polski w Wilkasach. SŻ AZS PG regularnie zajmuje w nich czołowe miejsca. Rok 2018 był piątym z kolei, w którym gdańscy studenci zwyciężyli w Generalnej Punktacji Uczelni.
Poza przygotowaniem do regat, Sekcja organizuje szkolenia na podstawowe stopnie żeglarskie i motorowodne w Ośrodku Doświadczalnym Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa – Iława, kończące się egzaminem na podstawowe patenty. Do zadań żeglarzy z Politechniki Gdańskiej należy także organizacja i dofinansowanie rejsów stażowych na morzu i śródlądziu. Pieczę nad całością poczynań sprawuje SŻ AZS PG trener i komandor Jakub Pankowski.
– Miniony rok był dla studentów Politechniki udany – mówi trener. – Nasza załoga w składzie: sternik Marcin Styborski, Jakub Padzik , Dawid Płotka, dwukrotnie wywalczyła zwycięstwo w regatach Pucharu Polski w klasie Omega Sport zajmując ostatecznie czwarta lokatę w Pucharze. W Akademickich Mistrzostwach Polski zajęliśmy pierwsze miejsce drużynowo w klasyfikacji generalnej i wśród uczelni technicznych. Indywidualnie w klasyfikacji generalnej zwyciężyła załoga w składzie sternik Jakub Surowiec, Tomasz Piernicki, Patryk Richter. W klasyfikacji uczelni technicznych indywidualnie pierwsze miejsce zajęli sternik Jakub Surowiec, Tomasz Piernicki i Patryk Richter, a drugie Marcin Styborski, Jakub Padzik i Dawid Płotka.
Politechnicy wygrywali także w Akademickich Mistrzostwach Wybrzeża, Mistrzostwach Polski klasy Puck i Memoriale Tony’ego Halika. W tej ostatniej imprezie triumfował sternik Jakub Padzik z Kacprem Wysockim, Elizą Niedzielską i Krzysztofem Piotrowiczem. W sumie ubiegły rok żeglarze z Politechniki zamknęli bilansem dziesięciu startów w regatach, z sześcioma zwycięstwami i jednym drugim oraz jednym trzecim miejscem.
– Poza sukcesami sportowymi możemy pochwalić się kolejnymi wykwalifikowanymi żeglarzami, którzy swoje patenty uzyskali po naszych kursach – podkreśla Jakub Pankowski. – Zorganizowaliśmy w Iławie cztery kursy na żeglarza jachtowego. Uczestniczyło w nich 55 osób, z których 48 zdało egzamin. Odbył się też jeden kurs na sternika motorowodnego. Wzięło w nim udział 14 osób i wszyscy zdali egzamin.
A jaki dla żeglarzy z Politechniki Gdańskiej będzie zbliżający się sezon? W planach mają sześć lub siedem startów w Pucharze Polski kl. Omega. Sekcja wystawi dwie załogi w kategorii Sport i jedną w kategorii Standard. Politechnicy wezmą też udział w Mistrzostwach Polski kl. Puck. Najważniejszy jednak będzie start w kolejnych Akademickich Mistrzostwach Polski i obrona drużynowego mistrzostwa kraju w punktacji generalnej.
W sferze szkoleniowej zaplanowano organizację czterech turnusów kursów na żeglarza jachtowego w Iławie i dwóch na sternika motorowodnego. Sekcja dofinansuje i wesprze organizację rejsów szkoleniowo-stażowych na śródlądziu i morzu.
– Żeglarze SŻ AZS Politechniki Gdańskiej, Jakub Marciniak i Jan Chudzik, biorą udział w projekcie „I Love Poland”, a kilkoro studentów uczestniczyło w Rejsie Niepodległości – dodaje trener Pankowski.
Sekcja Żeglarska Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Gdańskiej
Al. Zwycięstwa 12
80-219, Gdańsk
e-mail: pgzagle@gmail.com
strona klubu: http://zagle.pg.gda.pl