< Powrót
17
października 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Rafał Czepułkowski, FotoSurf
Poznamy mistrzów Pomorza Igor Lewiński
Igor Lewiński

Poznajmy bliżej tegorocznych mistrzów Pomorza: Igor Lewiński

Gdy okazji do kibicowania coraz mniej, bo sezon regatowy dobiega końca, prezentujemy państwu sylwetki najlepszych żeglarzy województwa pomorskiego. Zwycięzcy mistrzostw Pomorza, w różnych klasach, opowiadają nam o swoich początkach i planach, a także o tym za co lubią żeglarstwo.

W tym tygodniu poznamy bliżej windsurfera, który nie zamierza jednak kończyć sezonu żeglarskiego. Jedyne co zmieni to sprzęt, a konkretnie deskę na ice boarda. Igor Lewiński z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego jest zwycięzcą Mistrzostw Pomorza w klasie Bic Techno 293 na żaglu 6,8 m². Na co dzień uczęszcza do siódmej klasy w Szkole Podstawowej nr 42 w Gdańsku.

Skąd pomysł, żeby uprawiać żeglarstwo?

Marzyłem o tym odkąd moi starsi bracia zaczęli pływać na deskach. Ich namówił nauczyciel wychowania fizycznego, który znał założyciela naszego klubu, pana Grzegorza Mańkuckiego. Pamiętam, że musiałem długo czekać na swoją szansę, bo byłem jeszcze za mały.

Kiedy nastąpił ten wymarzony moment?

Jak miałem 7 lat, to rodzice zapisali mnie na półkolonię żeglarską i tam mogłem popływać na Optimiście.

Jak dalej wyglądały Twoje żeglarskie losy?

Po wakacjach zacząłem treningi w klubie. Przez około rok żeglowałem na klasie Optimist, ale jak najszybciej chciałem przesiąść się na deskę, tak jak moi bracia. Gdy już mogłem to zrobić, moją pierwszą klasą był UKS 4.0, a później Bic Techno 293. Dodatkowo dwa lata temu zacząłem uprawiać też windsurfing lodowy.

Pamiętasz swój pierwszy sukces?

To było podczas regat klubowych. Startowałem na desce Iguana w klasie 4.0 ale z żaglem 3,5m², bo 4.0 nie byłem w stanie udźwignąć, a mimo to zdobyłem wtedy brązowy medal.

Jakie jest Twoje największe żeglarskie osiągnięcie?

Brązowy medal tegorocznych mistrzostw Europy w windsurfingu lodowym. To była miła niespodzianka, bo jednak ranga mistrzostw Europy była dużo wyższa niż regat krajowych. To jest mój pierwszy medal na międzynarodowej imprezie, dlatego najcenniejszy.

Mimo że mam wiele pucharów za pierwsze miejsca z regat w Polsce, to za swój największy sukces na wodzie uważam start w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy w Grecji na klasie Bic Techno 293. Ukończyłem je w pierwszej połowie stawki i udało mi się kilka razy przypłynąć w pierwszej dziesiątce. Było to dla mnie duże przeżycie, bo byłem jednym z najmłodszych zawodników i pierwszy raz startowałem na tak dużej imprezie.

Bardzo cieszy mnie też zdobycie w tym roku mistrzostwa Pomorza, bo warunki były prawdziwie żeglarskie. Lubię jak dobrze wieje i jak jest ślizgowo, bo wtedy jest prawdziwy windsurfing.

Czy masz żeglarskiego idola?

Tak. Jest nim Radek Furmański, mistrz świata juniorów w klasie RS:X. Miałem okazję go poznać, gdy kilka razy był u nas w klubie jako trener. Imponuje mi to jakie wyniki osiąga i jak dużo pracy wkłada w przygotowania i trening.

Za co lubisz żeglarstwo?

Lubię prędkość. Windsurfing to niesamowita zabawa, która daje dużo przyjemności.

Jakie są Twoje najbliższe plany żeglarskie?

Zaczynamy się powoli przygotowywać do Mistrzostw Europy w klasie Techno, które odbędą się na wiosnę w Marsylii we Francji. Od stycznia będę trenował na zgrupowaniach w Hiszpanii. Możliwe, że w Marsylii wystartuję już na żaglu 7,8 m². Mógłbym jeszcze przez rok pływać na żaglu 6,8 ale jestem dość wyrośnięty. To na jakim żaglu wystartuję, uzależniam od tego jakie będą prognozowane warunki na te mistrzostwa. Zimą na pewno będę startował na ice boardach, bo bardzo to lubię i sprzęt mam przygotowany. Gdzie i kiedy będą treningi i regaty to już zależy tylko od pogody.

Co byś chciał osiągnąć w żeglarstwie?

Chciałbym stanąć na najwyższym stopniu podium igrzysk olimpijskich w windsurfingu.

Najważniejsze osiągnięcia Igora
2 miejsce w Mistrzostwach Polski 2019 do lat 17 – Windsurfing Lodowy
3 miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów 2019 – Windsurfing Lodowy
1 miejsce w Mistrzostwach Pomorza  2019 – Bic Techno 293
2 miejsce w Międzynarodowych Regatach Windsurfingowych w Kaliszu 2019 – Bic Techno 293
3 miejsce w Pucharze Prezydenta Sopotu 2019 – Bic Techno 293
3 miejsce w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego 2019 – Bic Techno 293
1 miejsce w Mistrzostwach Polski 2018 do lat 15 – Windsurfing Lodowy
28 miejsce w Mistrzostwach Europy 2018 do lat 15 – Bic Techno 293

PODZIEL SIĘ OPINIĄ