< Powrót
11
grudnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
http://solononstop2019.pl
Solo Non Stop
W usteckiej szkutni powstaje łódka, na której Rafał Moszczyński popłynie w rejs dookoła świata.

Praca wre przy projekcie Solo Non Stop Gdynia-Gdynia 2019

Pretekstem do realizacji projektu Solo Non Stop Gdynia-Gdynia 2019 jest przypadająca na przyszły rok 40. rocznica rejsu pierwszego polskiego samotnika, któremu udało się opłynąć świat bez zawijania do portów.

Rafał Moszczyński kończy kolejny etap prac przy budowie jachtu, na którym popłynie w samotny rejs śladami Henryka Jaskuły. Łódzki żeglarz chce powtórzyć ten wyczyn w czasie o połowę krótszym niż Jaskuła. Start do rejsu zaplanowany jest na listopad 2019 r., a proces powstawania łódki relacjonowany jest na stronie SoloNonStop2019. Z najnowszych informacji wynika, że na finiszu jest zabudowa pokładu, a kolejnym etapem będzie przymierzanie okuć.

Pomorski Związek Żeglarski objął honorowym patronatem projekt Solo Non Stop, a portal Żeglarski.info sprawuje patronat medialny nad tym projektem. W poniedziałek 10 grudnia Rafał Moszczyński podpisał umowę o partnerstwie z Fundacją Aktywnie i Zdrowo (nazwa w trakcie rejestracji w KRS, dawniej Fundacja Helios).

Po zwycięstwie w regatach samotników TransAtlantyk w 2016 r., w którym przepłynął Ocean Atlantycki na jachcie klasy Setka, Rafał Moszczyński deklarował, że na razie nie planuje kolejnych wyczynów. Jak się okazało pokusa samotnego, wokółziemskiego rejsu jest silniejsza i łódzki żeglarz podjął się nowego wyzwania. Trzymamy kciuki za realizacje tego przedsięwzięcia.

Rafał Moszczyński jest dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw świata w klasie Micro w dywizji Cruiser i Racer (2010, 2011) i zwycięzcą regat oceanicznych samotników TransAtlantyk 2016. Ma też na koncie udział w regatach samotników Puchar Poloneza 2015. Wielokrotnie zdobywał mistrzowski tytuł i medale Długodystansowych Mistrzostw Polski i Flotowych Mistrzostw Polski, czterokrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Mikro.

Jacht, na którym Rafał popłynie w samotny rejs powstaje w stoczni jachtowej Caravela z Ustki. Przygotowywany specjalnie na tę wyprawę jacht Caravela 950 Racer ma 9,5 metra długości (a wraz z bukszprytem 11 metrów) oraz maszt o wysokości 12,20 metra. 3-metrowy kil z 750 kilogramami balastu gwarantuje bardzo dobre parametry statecznościowe. Całkowita powierzchnia żagli wynosi ok. 180 m². Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu, a z pełnym wyposażeniem niezbędnym do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4-5 miesięcy będzie ważył mniej niż 3 tony.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ