< Powrót
21
czerwca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Polski Morskiej

Prezydent Andrzej Duda odsłoni Pomnik Polski Morskiej

Władze państwowe, samorządowe oraz przedstawiciele środowisk morskich i żeglarskich wezmą udział w uroczystym odsłonięciu Pomnika Polski Morskiej w Gdyni.

W niedzielę 24 czerwca w samo południe, podczas Święta Morza, Święta Marynarki Wojennej i w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na gdyńskim Skwerze Kościuszki odsłonięty zostanie Pomnik Polski Morskiej. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Uroczystość zwieńczy rozpoczęte jeszcze w latach 90. starania, spory i dyskusje nad należytym upamiętnieniem polskich żeglarzy, marynarzy i ludzi morza.

Budowa Pomnika Polski Morskiej została zainicjowana w 2015 roku przez Ligę Morską i Rzeczną oraz Pomorski Związek Żeglarski, które do pomysłu namówiły władze Gdyni, przy poparciu ponad stu stowarzyszeń i instytucji morskich z całego kraju. W marcu 2017 roku rozstrzygnięty został konkurs, w którym zwyciężył projekt z pracowni prof. Andrzeja Gettera, a na początku tego roku rozpoczęto prace budowlane.

– Nie bierzemy udziału w projektowaniu pomników, które stoją jako pojedynczy element i nie mają kontaktu z otoczeniem – tłumaczy profesor Andrzej Getter. – Pomnik jest świetnym pretekstem do tego, żeby dzieło sztuki rzeźbiarskiej zaistniało w przestrzeni publicznej, ale musi się do niej odnosić i ją organizować. Tu najważniejsza jest długa oś widokowa, która ciągnie się od 10 Lutego i w kierunku morza, więc nie można było jej zasłonić.

Pomnik Polski Morskiej

Ilustracja: Autorska Pracownia Projektowo-Plastyczna Andrzeja Gettera

Najważniejszą i najlepiej widoczną częścią Pomnika Polski Morskiej jest sam monument.

– Przyjął formę słupa granicznego, na którego szczycie góruje orzeł i dodatkowo jest z postrzępieniem, przypominającym galę banderową – mówi prof. Getter. – To symbol znaczeniowy, który pomnikowi nadaje kontekst tematyczny. Polska odzyskująca dostęp do morza musiała zaznaczyć granicę – taka jest idea.

Po obu stronach monumentu znajdują się zaokrąglone, stalowe formy, które mogą się kojarzyć z falami lub kadłubami statków. Mają one integrować formę rzeźbiarską z samym placem. Zachowana została Płyta Marynarza Polskiego, od lat 90. spoczywająca w centralnym punkcie Skweru Kościuszki, pod którą zamurowane są prochy z pól bitewnych. Zmiany w ramach Pomnika Polski Morskiej obejmą jednak nie tylko budowę samego monumentu – jesienią inaczej będzie wyglądała również ta część Skweru Kościuszki.

– Przede wszystkim sam plac będzie kontynuację formy fali, który jest przy pomniku – opowiada prof. Getter. – Dojścia do niego będą wyłożone ciemniejszą kostką. Postawione zostaną ławeczki, które formą będą nawiązywały do pomnika. Zieleń zostanie uzupełniona o cisy oraz zamontowane zostanie nawadnianie. Całość – zarówno cisy, jak i sam pomnik, będą podświetlone. Powstanie również makieta pomnika dla niewidomych.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się w niedzielę 24 czerwca o godzinie 12.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ