< Powrót
6
grudnia 2023
Tekst:
Rafał Klepacz
Zdjęcie:
Marta Marcinkowska
Przekazanie Proporca Leonida Teligi do Muzeum Harcerstwa. Od lewej: Paweł Bezak, Marian Uherek i Rafał Klepacz.

Proporzec Leonida Teligi przekazany do Muzeum

Historyczny proporzec, który Leonid Teliga zabrał w rejs dookoła świata, został uroczyście przekazany do Muzeum Harcerstwa podczas odbywającej się w dniach 2 – 3 grudnia 2023 r. Żeglarskiej Konferencji Szkoleniowej Związku Harcerstwa Polskiego w Starej Dąbrowie pod Warszawą.

Leonid Teliga, który przed wojną był członkiem zastępu Niedźwiedzi w hufcu Grodzisk Mazowiecki, zabrał ze sobą w wokółziemski rejs proporzec zastępu. Po zakończonym rejsie, w 1969 r.,  pierwszy Polak, który samotnie opłynął kulę ziemską, przekazał proporzec na ręce Naczelnika ZHP.

Harcerze wykorzystali proporzec jako część nagrody wręczanej rokrocznie najlepszej drużynie wodnej. Nagrodą jest model jachty “Opty”, na którym Teliga opłynął Ziemię, w którym proporzec zastępu Niedźwiedzi pełni rolę grotżagla.

Główna Kwatera ZHP ogłosiła Współzawodnictwo Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi, które z przerwami, odbywa się w ZHP od 1970 r., a którego zwycięska drużyna otrzymuje trofeum przechodnie jakim jest nagroda w formie modelu jachtu “Opty” wraz z proporcem.

Kopia Proporca Leonida Teligi.

W 2018 r. Wydział Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP w celu ochrony zabytkowego proporca, zdecydował o wykonaniu kopii modelu i proporca. Prace przeprowadzili modelarze związani z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i zostały zakończone w listopadzie bieżącego roku. Od kolejnego Współzawodnictwa w 2024 r., zwycięska drużyna będzie otrzymywała kopię Proporca Teligi, natomiast oryginał trafił do Muzeum Harcerstwa.

Podczas odbywającej się w dniach 2 – 3 grudnia 2023 w Starej Dąbrowie pod Warszawą Żeglarskiej Konferencji Szkoleniowej oryginalny proporzec Teligi wraz z modelem został przekazany przez instruktorów Wydziału Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP zaangażowanych w proces zabezpieczenia proporca: hm. Mariana Uherka i hm. Rafała Klepacza, na ręce Dyrektora Muzeum Harcerstwa phm. Pawła Bezaka.

Jak mówi kierowniczka Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, hm. Anna Świerczyńska, płótno proporca ma już około 90 lat. Proporzec funkcjonujący jako nagroda często jest przewożony w różne miejsca, wystawiony na zmiany temperatury, wilgotności, różne rodzaje światła, przechowywany w zmiennych warunkach. Wpływa to negatywnie na strukturę materiału, dlatego decyzja o przekazaniu artefaktu do muzeum była konieczna.

Uczestnicy Żeglarskiej Konferencji Szkoleniowej ZHP.

Nowy Proporzec Leonida Teligi trafił już do organizatorów kolejnego Współzawodnictwa Harcerskich Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi i będzie wręczony zwycięskiej drużynie podczas kolejnej edycji Współzawodnictwa we wrześniu 2024 roku.

Podczas odbywającej się w dniach 2 – 3 grudnia 2023 r. Żeglarskiej Konferencji Szkoleniowej ZHP blisko pięćdziesięciu instruktorów specjalności wodnej dyskutowało o przygotowaniach kadry i sprzętu do poprowadzenia zajęć wodnych podczas 26. Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku w 2027 roku, a także o przygotowaniu Związku Harcerstwa Polskiego do prowadzenia szkoleń żeglarskich.

Strona konferencji.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ