< Powrót
14
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
samotników
Tomasz Konnak na „Czarodziejce” jest jednym z faworytów mistrzostw.

Przed nami Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski samotników 2021

W piątek 16 lipca dziewięciu samotników rozpocznie zmagania w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg jednoosobowych 2021. Organizatorem regat jest Gdański Ośrodek Sportu.

Żeglarze-samotnicy rywalizują o tytuł mistrza Polski ORC od 2017 roku. W pierwszej edycji zwyciężył Władysław Chmielewski (5 Kroner Club) na jachcie „Buena”, w 2018 roku Łukasz Trzciński na „Good Speed”, a w 2019 roku ponownie Łukasz Trzciński (w grupie A) oraz Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk) na „Neoprofilu” (w grupie B). W ubiegłym roku najlepszym zawodnikiem okazał się zaś Kuba Marjański (AKM Gdańsk) na „Busy Lizzy”. O tym, kto zostanie mistrzem w 2021 roku przekonamy się już w najbliższy weekend.

W piątek 16 lipca do walki o medale przystąpi dziewięciu żeglarzy – Tomasz Konnak (JKM Gryf Gdynia) na „Czarodziejce”, Jacek Roszyk (ŻLKS Poznać / C7 Archisailing) na „Smoke”, Jacek Chabowski (Sailing Factory) na „Polledzie 2”, Piotr Adamowicz na „Neoprofilu”, Jan Kozarzewski (niezrzeszony) na „Sea – Bee”, Michał Brudnicki (Neptun Gdańsk) na „Amarisie”, Paweł Wilkowski (YKP Gdynia) na „Vatasze 2”, Ryszard Drzymalski (Ocean Challenge Yacht Club) na „Konsalu” oraz Andrzej Różycki na „Happy Hour”. Każdy z nich ma na koncie sukcesy regatowe i może w niedzielę stanąć na podium.

– Nie liczę na złoto, ponieważ moje umiejętności nie są jeszcze tak dobre – mówi Michał Brudnicki (Neptun Gdańsk), który w niedzielę 11 lipca zwyciężył w XXXI Regatach Samotników – Memoriale Leonida Teligi. – Jak będzie odpowiednia pogoda, mogę powalczyć, ale jak będzie słabszy, albo dużo silniejszy wiatr niż w niedzielę, będzie trudniej.

– Faworytami na pewno będą Piotr Adamowicz i Tomasz Konnak – tłumaczy Jan Kozarzewski, dla którego będzie to debiut w MŻMP samotników. – Nie wiem, czy uda mi się wywalczyć medal. Zamierzam płynąć ze spinakerem, przez który gorzej wypadnę w przelicznikach, ale bez niego nie byłoby zabawy, a chciałbym też sprawdzić, jak sobie z nim poradzę. Dlatego najbardziej będą odpowiadały mi lekkie wiatry.

W mistrzostwach planowane jest przeprowadzenie pięciu wyścigów – jednego długiego w piątek i czterech up&down w sobotę i niedzielę. Uroczyste zakończenie Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg jednoosobowych 2021 zaplanowane jest w niedzielę 18 lipca o godzinie 16.

Strona mistrzostw

PODZIEL SIĘ OPINIĄ