Przekop Mierzei ważny strategicznie
Mieszkańcy Krynicy Morskiej spotkali się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Markiem Gróbarczykiem. Tematem rozmów by przekop Mierzei Wiślanej i uruchomienie kanału żeglugowego w 2022 roku.
W spotkaniu, które odbyło się w piątek 25 listopada, uczestniczyli też wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz dyrektorzy oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Austotrad w Olsztynie i w Gdańsku, a także reprezentanci Urzędu Morskiego w Gdyni.
Wśród mieszkańców dominowali przeciwnicy przekopu obawiający się, że inwestycja zahamuje napływ turystów do Krynicy Morskiej i okolicznych miejscowości, a to będzie skutkować utratą miejsc pracy w regionie. Wyrażano też obawy o negatywny wpływ przekopu na środowisko naturalne Mierzei Wiślanej i Zalewu Wiślanego.
– Chodzi nam o to, by w przypadku realizacji inwestycji powstała w naszej gminie strefa wyłączona z unii celnej i wspólnego podatku VAT dla Unii Europejskiej – mówił jeden z uczestników spotkania. – Każdy zamożny kraj Unii ma taką strefę i ona w dużym stopniu pomaga dźwignąć się po ewentualnych stratach spowodowanych skutkami budowy kanału, a równocześnie w dużym stopniu zwiększyłaby obronność naszego kraju, a szczególnie tego terenu.
Kwestie związane z obronnością były istotnym argumentem ministra Gróbarczyka przemawiającym na korzyść inwestycji.
– W rejonie Zalewu Wiślanego odbyły się ćwiczenia wojsk NATO – powiedział szef resortu. – Teren wybrano nieprzypadkowo, jako znajdujący się w strefie zagrożenia, co jest uwarunkowane naszym położeniem geopolitycznym. Kanał pełni dziś zasadniczą rolę w podniesieniu stanu bezpieczeństwa i obronności oraz w zapewnieniu rozwiązań organizacyjnych w przypadku jakichkolwiek działań mających negatywny wpływ na ten obszar.
Minister poinformował też, że nie zapadły żadne decyzje dotyczące lokalizacji. – Dopiero po wykonaniu dodatkowych badań i przygotowaniu raportu i ewentualnych rozwiązań kompensacyjnych zdecydujemy, która z rozważanych lokalizacji będzie najkorzystniejsza i najmniej oddziaływająca na środowisko – zapewnił Marek Gróbarczyk. – To spotkanie na wstępnym etapie przygotowywania inwestycji jest niezwykle ważne, bo państwa głosy i sugestie są dla nas bardzo istotne. Jesteśmy w trakcie wyłaniania wykonawcy dokumentacji, studium wykonalności oraz raportu oddziaływania na środowisko.
Szef resortu jest w stałym kontakcie z unijnym komisarzem Karmenu Vellą, odpowiedzialnym m.in. za środowisko. Grupa robocza resortu i Komisji Europejskiej na bieżąco wymienia między sobą informacje. Zgodnie z ustaleniami opinię w sprawie budowy kanału żeglugowego Komisja Europejska wyda po otrzymaniu od polskiej strony raportu oddziaływania na środowisko wraz z rozwiązaniami kompensującymi ewentualną ingerencję w przyrodę.
Marek Gróbarczyk zadeklarował wsparcie resortu w obszarze podległym ministerstwu i zapowiedział kolejne rozmowy z mieszkańcami Krynicy Morskiej. A oczekiwania związane z modernizacją dróg i mostów będą oni mogli zgłosić na spotkaniu, planowanym w najbliższym czasie, z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Spotkanie z mieszkańcami odbyło się tydzień po tym, jak 18 listopada Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt specustawy dotyczącej budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Teraz projektem zajmie się rząd.
– Specjalna ustawa ma usprawnić proces realizacji inwestycji – podkreśla Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Zgodnie z planem chcielibyśmy wybudować kanał do 2022 roku.
Wiceminister Witkowski przypomniał, iż połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu. Kanał jest istotny w nowej sytuacji geopolitycznej Polski i wschodnich obszarów Unii Europejskiej, ale bardzo istotne są też aspekty rozwoju gospodarczego i turystycznego tych obszarów, rozwoju portu elbląskiego.
Kanał przez Mierzeję Wiślaną ma umożliwić żeglugę handlową i turystyczną z elbląskiego portu po polskich wodach terytorialnych do Zatoki Gdańskiej i nadbałtyckich portów, bez konieczności korzystania z dotychczasowej trasy przez leżącą w rosyjskiej strefie terytorialnej Cieśninę Pilawską. Budowa kanału ruszy na przełomie 2018 i 2019 roku, a jej zakończenie przewidywane jest na 2022 rok. Inwestycja przebiegać będzie najprawdopodobniej w rejonie miejscowości Nowy Świat i skróci szlak wodny z Elbląga na Zatokę Gdańską o 52 mile morskie, czyli ponad 90 km.