< Powrót
7
grudnia 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały Fundacji Ocean Marzeń

Przez żeglowanie do życiowego celu

O takich inicjatywach zawsze dobrze się pisze. Fundacja Ocean Marzeń dba o to, by dzieci i młodzież z domów dziecka nie tylko nauczyła się żeglować, ale i uwierzyła w siebie.

– Nasza fundacja cały czas mocno pracuje i się rozwija, co nas bardzo cieszy – mówi jej prezes Adam Wiśniewski.

Fundacja Ocean Marzeń zakończyła właśnie kolejny sezon żeglarski – już trzynasty.  W tym roku zorganizowała 40 szkoleń i rejsów. Wzięło w nich udział ponad 300 uczestników, z 27 domów dziecka z całej Polski.

– Dla dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej zaangażowanie w Młodzieżowy Program Edukacji Żeglarskiej to szansa nie tylko na aktywne spędzanie czasu, ale też możliwość wieloletniego rozwijania pasji żeglarskiej, a nawet zdobycia konkretnego zawodu – dodaje prezes Wiśniewski.

Młodzieżowy Program Edukacji Żeglarskiej to inicjatywa Fundacji Ocean Marzeń, której celem jest przeciwdziałanie niedostosowaniu społecznemu młodzieży ze środowisk zagrożonych. W ten sposób fundacja stara się wspierać młodzież w zdobywaniu umiejętność społecznych, poprzez zaangażowanie w żeglarstwo.

– Nasi podopieczni mogą odnaleźć w sobie pasję do sportu i realizować swoje marzenia o podróżach, np. w roli sternika, wychowawcy czy instruktora, a w przyszłości technika mechanika, nawigatora, czy hotelarza okrętowego – mówi Adam Wiśniewski. – Ci młodzi ludzie już pierwszego dnia rejsu stoją za sterami jachtów żaglowych. To bardzo ważne, bo daje im poczucie, że ktoś w nich wierzy, ufa, że sobie poradzą, że mają w sobie moc sprawczą.

W bazie szkoleniowej w Gdańsku, na pokładach jachtów morskich kadeci Fundacji Ocean Marzeń szkolą się na stopnie morskie.

– Na pokładzie żaglowca “Generał Zaruski”, nasi podopieczni uczyli się sztuki żeglarskiej i zdobywali morskie doświadczenie – mówi Wiśniewski. – Odwiedziliśmy takie porty jak Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, czy Tallin. To była fantastyczna przygoda. Ale nie jedyna, bo udało się też zorganizować 10 rejsów wędrownych na Mazurach, w których wzięło udział 100 wychowanków wraz z 20 opiekunami z całej Polski, szkolenia na Zegrzu dla 15 wychowanków na stopnie żeglarskie, cztery rejsy w ramach półkolonii dla 40 dzieci z domów dziecka z Warszawy i okolic, a także szkolenie dla 50 kadetów na stopień jachtowego sternika morskiego na naszym jachcie morskim „Flot” na Zatoce Gdańskiej. W przyszłym roku chcemy jeszcze zwiększyć intensywność naszych działań, dlatego planujemy około 45 rejsów szkoleniowych dla pond 400 uczestników.

Przez ostatnie 13 lat, w szkoleniach i rejsach fundacyjnych wzięło udział ponad 1 650 uczestników z Polski i Ukrainy. Obecnie fundacja ma pod swoją opieką grupę 200 dzieci z rodzinnych domów dziecka, domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych z woj. mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, łódzkiego, pomorskiego i zachodnio-pomorskiego oraz Kijowa i Odessy.

Od 2011 roku podopieczni fundacji wzięli udział w 178 rejsach na Mazurach i 44 rejsach morskich na Bałtyku i Morzu Północnym, w czasie których przepłynęli ponad 20 000 mil morskich. Od 2015 roku wychowankowie Fundacji Ocean Marzeń pracują w niej jako kadra prowadząca jachty i szkolenia. Stypendyści w szkołach morskich odbywają także całoroczne płatne staże na statkach handlowych.

Więcej o działalności fundacji na stronie Fundacji Ocean Marzeń.

Co myślisz o tym artykule?
+1
9
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ