< Powrót
28
marca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tomas Moya/Sailing Energy/Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR
Puchar Księżniczki Zofii

Puchar Księżniczki Zofii 2018: Ponad tysiąc żeglarzy popłynie na Majorce

Już 2 kwietnia rozpocznie się 49. Puchar Księżniczki Zofii. W organizowanych na Majorce regatach klas olimpijskich wystartuje czterdziestu Polaków.

Jedna z najbardziej prestiżowych imprez żeglarskich w tym roku cieszy się wyjątkową popularnością. W 49. edycji Pucharu Księżniczki Zofii wystąpi 1229 zawodników, co jest najlepszym wynikiem w historii tych regat. Duże zainteresowanie nie może dziwić – w sierpniu tego roku żeglarze olimpijscy będą walczyli w pierwszych kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, a Majorka jest świetnym miejscem do pływania.

Polacy w Pucharze Księżniczki Zofii wystartują we wszystkich klasach olimpijskich oprócz Nacry 17. W klasie 470 popłyną Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) oraz Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS 2 Warszawa), a wśród kobiet Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/Chojnicki Klub Żeglarski) oraz Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia).

W klasie 49er wystartują Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (YKP Gdynia/SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk). Z kolei w kobiecej 49erFX siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/KS AZS AWFiS Gdańsk).

Spośród polskich Finnistów, którzy mają za sobą nieudane mistrzostwa Europy, rywalizować będą Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), Krzysztof Stromski (YC Rewa) i Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia). Z kolei w klasie Laser Standard popłyną Tadeusz Kubiak, Jakub Rodziewicz (obaj SEJK Pogoń Szczecin), Dawid Kania (ŻLKS Poznań) i Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), a na Laserze Radialu Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski).

Jak co roku w Majorce zobaczymy liczne grono naszych windsurferów w klasie RS:X. W grupie mężczyzn popłynie Aleksander Przychodzeń, Jakub Sykuła, Marcin Urbanowicz, Przemysław Szybkowski, Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Radosław Furmański, Maciej Kluszczyński (obaj Dobrzyński Klub Żeglarski) i Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk).

Z kolei wśród kobiet popłyną Agnieszka Bilska (Gdański Klub Żeglarski), Kamila Smektała (YKP Warszawa), Małgorzata Białecka, Karolina Lipińska, Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa). Warto też przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji Pucharu Księżniczki Zofii pierwsze miejsce w klasie RS:X zajęli Zofia Noceti-Klepacka i Paweł Tarnowski.

Puchar Księżniczki Zofii  na Majorce rozpocznie się w poniedziałek 2 kwietnia i potrwa do soboty 7 kwietnia.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ