
Puchar Prezydenta Warszawy 2022: jachty na wodzie w centrum stolicy
Pierwsza edycja Regat o Puchar Prezydenta Warszawy przeszła do historii. Podczas trzech dni żeglarskiego święta, w dniach 3-5 czerwca była okazja do podziwiania ścigających się po Wiśle jachtów.
W rywalizacji żeglarskiej wzięło udział 30 załóg, a kilkaset osób w wodnych warsztatach – SUPach, żaglach tradycyjnych i spływach kajakowych. Pierwsze załogi zaczęły pojawiać się na Plaży Rusałka już w piątek 3 czerwca.

Fot. Maciej Bućko
Zawodnicy zgłaszali się w biurze regat i wypływali na trening, by sprawdzić akwen. Nad poprawnym przebiegiem żeglarskiego rozpoznania Wisły czuwało wiele motorówek i innych łodzi z zabezpieczenia trasy. Stan wody na rzece jest obecnie wyjątkowo niski, dlatego organizatorzy dołożyli wielu starań, aby zapewnić bezpieczną rywalizację. Był to też świetny dzień do promocji żeglarstwa, do rejsu na Omegach oraz do zapoznania się z wyjątkową tradycją i historią jachtu. A także dzień treningowy dla komisji regatowej.
W sobotę, 4 czerwca niestety sprawdziły się niesprzyjające prognozy meteorologiczne. Bardzo słaby wiatr uniemożliwiał początkowo ściganie na Wiśle. Rozpoczęły się jednak warsztaty z żeglugi tradycyjnej. Dzieci i dorośli mieli okazję poznać „pychówki”, proste w budowie łodzie, które były obecne na rzekach Polski od setek lat. Do ich napędzania wykorzystywane są wiosła i płócienne żagle. Przebywający na Plaży Rusałka kibice mogli także popłynąć w rejs w ramach akcji #zostańwodniakiem, nauczyć się podstawowych węzłów żeglarskich, czy odbyć kurs pierwszej pomocy pod okiem ratowniczek i ratowników z Stołecznego WOPR.

Fot. Maciej Bućko
Po południu zawodnicy zeszli na wodę, jednak próby rozegrania wyścigów nie powiodły się. Wiele jachtów miało problemy z płynięciem pod prąd. Rozegrano za to, punktualnie o 14, pokazowe wyścigi załóg mistrzów. Na starcie stanęły załogi Sailing Poland, polskiego zespołu przygotowującego się do najtrudniejszego oceanicznego wyścigu świata – The Ocean Race, Sailing Legia, m.in. z Darkiem Urbanowiczem w załodze, Jakub Jankowski z L30 Team Poland i team Scamp, sześciokrotny mistrz świata w klasie Laser Radial Marcin Rudawski i Paweł Gardasiewicz z YKP Warszawa, który jeszcze za czasów regularnej kariery zawodniczej trenował na Wiśle. To właśnie znajomość rzeki pozwoliła Pawłowi na szybkie żeglowanie i zwycięstwo w Regatach Mistrzów rozgrywanych w ramach regat o Puchar Prezydenta Warszawy. Podium uzupełniły załogi Sailing Poland na drugim miejscu i Marcina Rudawskiego z przyjaciółmi na najniższym stopniu podium.
W międzyczasie komisji regatowej udało się rozegrać jeden wyścig dla wszystkich pozostałych uczestników. Rozegrano także pokazowy wyścig łodzi tradycyjnych, w którym najlepsi okazali się Paulina i Piotr Kielar z Kazimierza nad Wisłą. Rywalizacji na wodzie przyglądał się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wymienił się żeglarskimi doświadczeniami z mistrzami i wręczył nagrody.

Fot. Maciej Bućko
Niedziela przywitała zawodników i kibiców dużą dawką słońca i wiatru. Po krótkiej odprawie wszyscy zawodnicy udali się na wodę. Warunki do żeglowania były wyśmienite, a widok Wisły wypełnionej kolorowymi żaglami zostanie kibicom i zawodnikom na długo w pamięci. Rywalizacja zgromadziła tłumy, po obu stronach rzeki. W pobliżu Plaży Rusałka odbywały się warsztaty pływania na deskach Stand Up Paddle – SUP oraz spływy kajakowe. Nadal można także było skorzystać z wielu atrakcji brzegowych.
Na najmłodszych czekała gra przygotowana przez Polski Związek Żeglarski w ramach programu Polsailing, dzięki której młodzi żeglarze mogli postawić pierwsze kroki w świecie pływania po morzach i oceanach. Na wodzie obecna była także historyczna, 60-letnia słomkowa Omega, zrekonstruowana w technologii takiej samej jak pierwsze Omegi zbudowane przez Juliusza Sieradzkiego. Regaty w Warszawie – mateczniku klasy narodowej, to wyjątkowe uczenie 80-lecia powstania jachtu.
Rywalizacja zakończyła się po siedmiu wyścigach. W klasie Omega Standard zwyciężył Paweł Grabowski i jego załoga z Wojskowej Akademii Technicznej. Pierwsze miejsce na podium w klasie Omega Sport zajął Paweł Kalota i team YKP Warszawa. Klasyfikację Retro wygrała Agnieszka Jankowska, a w Open najlepszy był Rafał Kapler z załogą z Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Regaty Przyjaciół zwyciężyła żywa legenda polskiego żeglarstwa – kapitan Krzysztof Baranowski i drużyna ze Szkoły Pod Żaglami. Na zakończeniu ponownie obecny był prezydent Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydent Renata Kaznowska.
Wyjątkowe obrazki jachtów na wodzie w centrum Warszawy, spora liczba wyścigów, kolejki do atrakcji oraz tysiące kibiców zgromadzonych na Plaży Rusałka i bulwarach im. Jana Karskiego sprawiły, że organizatorzy już myślą o kolejnych edycjach regat…