< Powrót
18
czerwca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marynarki Wojennej
Uczestnicy i organizatorzy Pucharów Marynarki Wojennej w JKMW Kotwica.

Puchary Marynarki Wojennej uczciły 65-lecie JKMW Kotwica

16 jachtów wzięło udział w przeprowadzonych w weekend 16-18 czerwca Pucharach Marynarki Wojennej. Zorganizowana przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica impreza była częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

Od lat stałe miejsce w żeglarskim kalendarzu zajmują regaty o Puchary Marynarki Wojennej. W tym roku zawody organizowane przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica były okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, ale też upamiętnienia 65-lecia powstania tego zasłużonego klubu. Jubileusz wpłynął pozytywnie na frekwencję – w trzydniowych zmaganiach wzięło udział 16 jachtów, które rywalizowały w klasach ORC A, ORC B, KWR i w grupie Open.

W klasie ORC A zwyciężył jacht „Sailing Factory” ze sternikiem Jackiem Chabowskim, którzy wyprzedził „Hadara” z Jerzym Brezdeniem i „Polled 2” z Andrzejem Mrozem.

– Regaty były bardzo fajne, ponieważ wystartowało wielu doświadczonych regatowców – mówi Jerzy Brezdeń. – Ścigali się chociażby Jacek Chabowski, Jerzy Matuszak, Maciej Polański czy Mariusz Sarnowski. Rywalizacja z nimi jest zawsze bardzo ostra, niezależnie od liczby jednostek. Niektórzy mówią, że było trochę za mało wiatru, ale nasze klubowe jachty są leciwe, więc cieszymy się, jak nie wieje powyżej 5 stopni w skali Beauforta.

W ORC B najlepszy był „Duży Ptak” z Mariuszem Sarnowskim, drugi był „Pallas” z Tomaszem Sontowskim, a trzeci „Cloud Nine” z Maciejem Komorowskim. W jednoosobowej klasie KWR wygrał „Sarmata II” Ireneusza Górecznego. Natomiast w grupie Open zwyciężył „Dancing Queen” dowodzony przez Jerzego Matuszaka.

– Grupa Open była bardzo wyrównana, ale udało nam się wygrać, więc jestem zadowolony – tłumaczy Jerzy Matuszak. – Załoga sprawiła się dobrze, nie obyło się bez błędów, ale w żeglarstwie wygrywa ten, który popełni ich mniej. Pierwszy wyścig zakończyliśmy na trzecim miejscu, ale wczoraj w drugim biegu byliśmy już pierwsi. A dzisiaj udało nam się ponownie zająć pierwsze miejsce.

Drugą lokatę w grupie Open zajął „Fujimo AB” ze sternikami Grzegorzem Grabowskim i Tomaszem Kosobudzkim, a trzecią „Nauticus” z Maciejem Polańskim.

Organizatorem Pucharów Marynarki Wojennej był Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica, a współorganizatorami Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski. Regaty ujęte są w klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego oraz – dla klasy ORC – w klubowym Pucharze Kaprów 2023.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ