< Powrót
12
lipca 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Załoga „Wrzaskuna”
Załoga jachtu w Świnoujściu.

Rejs Gliwice – Bałtyk zakończony

9 lipca w Szczecinie załoga jachtu „Wrzaskun” świętowała zakończenie rejsu z Gliwic do morza. W trzytygodniowej wyprawie wzięło udział w sumie 40 żeglarzy. Pokonali 687 kilometrów.

Celem wyprawy było przepłynięcie Odrzańskiej Drogi Wodnej – Kanału Gliwickiego i rzeki Odry – oraz Zalewu Szczecińskiego 8,5 metrowym jachtem „Wrzaskun”. Dla organizatorów ze Śląskiego Yacht Clubu w Gliwicach, ważny był nie tylko sam rejs, ale również możliwość promowania żeglarstwa i polskich śródlądowych dróg wodnych. Żeglarzy spotykali się z mieszkańcami miejscowości, gdzie się zatrzymywali, organizując m.in. koncerty szant i prezentacje zdjęć z wypraw żeglarskich.

– Nie wzięliśmy jednak pod uwagę, że reprezentacja Polski wyjdzie z grupy i musieliśmy odwołać część koncertów – opowiada Jacek Załuski, kapitan „Wrzaskuna”. – Najlepiej wyszły spotkania w małych miasteczkach, często spontanicznie organizowane – naprawdę dużo osób chciało posłuchać np. o wyprawach polarnych „Selma Expeditions”, czy obejrzeć zdjęcia.

Projekt „Nasza Droga Odra” rozpoczął się uroczyście 17 czerwca w Gliwicach, a dzień później żeglarze wyruszyli. Wyprawa, choć spokojna, nie zawsze była łatwa – tor wodny był zaniedbany, zdarzyło się „Wrzaskunowi” wejść na mieliznę, znaki nie pomagały w żaden sposób w żegludze, a przez niski stan wody żeglarze cztery dni czekali na otwarcie śluzy koło Brzegu Dolnego.

Na Bałtyk „Wrzaskun” wpłynął 7 lipca, a dzień później wrócił do Szczecina, gdzie na Bulwarach Piastowskich, przy muzyce szantowego zespołu „Sąsiedzi”, uroczyście zakończono wyprawę.

Podczas rejsu dwukrotnie zmieniała się załoga, w której oprócz członków Śląskiego Yacht Clubu w Szczecinie byli również harcerze z 12 Gliwickiej Drużyny Wodnej Próbnej oraz niewidomi i słabowidzący podopieczni fundacji Gniazdo Piratów, organizatora rejsów „Zobaczyć morze”. Całą wyprawą dowodził Jacek Załuski, uczestnik polarnych wypraw na jachcie „Selma Expeditions”, nagrodzonych nagrodą Rejs Roku w 2015 r.

Uroczyste zakończenie projektu planowane jest w połowie października w Gliwicach. A „Wrzaskun” wyrusza w kolejne rejsy, w tym ze Szczecina do Gdyni wzdłuż polskiego wybrzeża.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ