< Powrót
20
lutego 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Ryszarda Wojnowskiego
Ryszard Wojnowski
Ryszard Wojnowski.

Ryszard Wojnowski odszedł na wieczną wachtę

W poniedziałek 19 lutego zmarł Ryszard Wojnowski, jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy i dwukrotny laureat Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant.

Urodzony 16 września 1957 roku w Sopocie Ryszard Wojnowski żeglować zaczął w harcerstwie w wieku 10 lat. Uczestniczył w rejsach Harcerskiego Jacht Klubu „Wodnik” w Gdańsku m.in. do Związku Sowieckiego, Finlandii i Szwecji. W latach 1978-1979 wziął udział w rejsie jachtu „Alf” do Ameryki Południowej, kierowanym przez Macieja Zarazińskiego.

W 1981 roku Wojnowski wyjechał za granicę na kilkanaście lat. Do żeglarstwa wrócił dopiero w 2004 roku – jako II oficer uczestniczył w rejsie „Panoramy” na Antarktydę, podczas której opłynął przylądek Horn. W tym samym roku kupił jacht „Dana 44”, na którym odbywał rejsy, m.in. na do Portugalii, Irlandii i na Spitsbergen. W 2013 roku zaczął żeglować na „Lady Danie 44”, który powstał specjalnie z myślą o pokonaniu Przejścia Północno-Wschodniego i innych dalekomorskich rejsach.

W latach 2013-2014 odbył na tym jachcie pionierski rejs wokół bieguna północnego. Najpierw jako pierwsza polska jednostka pokonał Przejście Północno-Wschodnie, a rok później Przejście Północno-Zachodnie. W latach 2017-2018, również na „Lady Danie 44”, Ryszard Wojnowski opłynął świat.

Za te osiągnięcia dwukrotnie otrzymał Nagrodę Honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Ponadto w 2016 roku opłynięcie bieguna północnego zostało nagrodzone tytułem Pomorskiego Rejsu 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego. W 2018 roku Ryszard Wojnowski otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza Roku 2018 – nagrodę im. Zygfryda „Zygi” Perlickiego” za pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego jachtem „Lady Dana 44” w rejsie dookoła globu. Więcej informacji o życiu Ryszarda Wojnowskiego znaleźć można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

W ostatnich miesiącach prowadził kolejny rejs na ukochanym jachcie – tym razem dookoła Atlantyku. Ryszard Wojnowski zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową 19 lutego 2024 roku w szpitalu na Martynice.

Zarząd, pracownicy oraz współpracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Redakcja naszego portalu składają Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia.

Pożegnanie Ryszarda Wojnowskiego odbędzie się w sobotę 16 marca 2024 roku o godzinie 12.30 w kaplicy Cmentarza Oliwskiego w Gdańsku, przy ul. Czyżewskiego 4A. Rodzina Ryszarda Wojnowskiego prosi zamiast kwiatów i zniczy o datki, które będą zbierane w trakcie ceremonii do puszki na Fundację Trzeba Marzyć. Prosi również o nieskładanie osobistych kondolencji na cmentarzu, zachęcając jednocześnie do wpisu w księdze kondolencyjnej wystawionej w czasie uroczystości.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ