< Powrót
27
września 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Jana Pinkiewicza
Jan Pinkiewicz
Jan Pinkiewicz podczas rejsu do USA.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Jan Pinkiewicz

Jest współzałożycielem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” i jednym z najbardziej zasłużonych żeglarzy w Polsce. Kapitan Jan Pinkiewicz.

Jan Pinkiewicz urodził się 18 marca 1929 roku w Brodach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzice, Jan i Alfonsyna, byli rolnikami. Podczas II wojny światowej rodzinna wioska Jana Pinkiewicza została spalona podczas rzezi wołyńskiej, a jego rodzina zamordowana, a on przyłączył się do partyzantki radzieckiej. Następnie, po przesunięciu się frontu, wstąpił do I Armii Wojska Polskiego, z którą m.in. uczestniczył w zdobywaniu Kołobrzegu. Należał do 10 pułku piechoty, ukończył kurs oficerski, a następnie wysłany został do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jan Pinkiewicz osiadł w Gdyni i kontynuował karierę w Marynarce Wojennej. W latach 1950-1952 pływał na okrętach podwodnych, w 1952 roku ukończył kurs oficerów nawigacyjnych, a w latach 1953-1957 uczył się w Akademii Morskiej w Leningradzie. Następnie, od 1958 do 1985 roku, był szefem oddziału w Sztabie Marynarki Wojennej w Gdyni. Odchodząc w 1985 roku na emeryturę miał stopień komandora.

Przygodę z żeglarstwem Jan Pinkiewicz rozpoczął w Marynarce Wojennej. Z początku pływał w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, a od 1958 w Jacht Klubie Morskim „Kotwica” (obecnie Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”), którego był współzałożycielem, komandorem, a obecnie jest komandorem honorowym. Działał też w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim, m.in. pełniąc funkcję wiceprezesa ds. sportowych. Był też ławnikiem Izby Morskiej w Gdyni. W 1961 roku zdobył patent jachtowego kapitana morskiego, w 1968 roku instruktora żeglarstwa regatowego, a w 1975 roku jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

Jan Pinkiewicz

Podczas swojej kariery żeglarskiej Jan Pinkiewicz zasłynął regatami i rejsami dalekomorskimi. Poza częstymi wyprawami na „Hetmanie”, „Komodorze” i „Centaurze” po Bałtyku i Morzu Północnym, żeglował również na oceanach. W 1976 roku dowodził „Hetmanem” w rejsie do Stanów Zjednoczonych na Operację Żagiel, w 1989 roku „Janem z Kolna” podczas siedmiomiesięcznego rejsu do Australii, a w 1992 roku „Kogą III” w Columbus Regatta. W 1993 roku poprowadził rejs na „Darze Świecia” na morza arktyczne śladami walk polskich marynarzy w II wojnie światowej, za który otrzymał główną nagrodę honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant.

Jan Pinkiewicz

Jan Pinkiewicz dał się też poznać jako świetny regatowiec. Zwyciężał m.in. w Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej w 1958 roku, w regatach o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej w 1962 roku. W 1981 roku z Wojciechem Krupskim wystartował na „Kapitanie II” w transatlantyckich regatach załóg dwuosobowych „TwoSTAR”, gdzie zajęli 12 miejsce w grupie III, a 50 w klasyfikacji generalnej.

Za swoje dokonania Jan Pinkiewicz był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, trzykrotnie nagrodą Conrada, wyróżnieniem nagrody honorowej Rejs roku oraz główną nagrodą honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant. W 2017 roku otrzymał również Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0