< Powrót
19
września 2019
Tekst:
Mateusz Stodulski
Zdjęcie:
Kasia Kowalewicz, Marek Wojciechowski
sputnik

Sputnik Cup 2019 – lekko nie było

Od 12 do 16 września trwały zmagania żeglarzy uczestniczących w regatach Sputnik Cup 2019. Ze względu na trudne warunki pogodowe trasa tegorocznych wyścigów została zmieniona. Zamiast na Bornholm, do duńskiego portu Nexo, żeglarze ścigali się na przybrzeżnych morskich trasach, wyznaczonych po stałych znakach nawigacyjnych znajdujących się pomiędzy Dziwnowem a Międzyzdrojami.

Pierwszego dnia zmagań, zbliżający się sztorm przyniósł nad polskie wybrzeże typową ciszę przed burzą.  Do późnych godzin nocnych, przy słabej bryzie udało się rozegrać jeden krótki wyścig o długości 5 mil. Wiatr był tak słaby, że część jachtów nie była w stanie przez prawie godzinę przekroczyć linii startu. W takich warunkach najlepiej poradziły sobie typowo regatowe jachty o znacznej powierzchni ożaglowania i najbardziej doświadczeni sternicy. Pierwszy na mecie pojawił się „Fujimo 4”, drugi „Venandi”, a trzeci „Tweety”.

Drugi dzień regat był prawdziwą żeglarską walką ze wzmagającym się żywiołem. Szalejący na północy sztorm przygnał na południe rozbudowane fale o wysokości nie współmiernie dużej do i tak silnego wiatru. W takich warunkach komisja regatowa miała spory problem z ustawieniem linii startu na kipiącym morzu, a wielu zawodników nie zdołało wyjść na Bałtyk przez główki portu w Dziwnowie. Tego dnia z 24 zgłoszonych do regat jachtów, trudny 25,5 milowy wyścig ukończyło tylko 9 załóg. Część  śmiałków wyeliminowały awarie, a część poddała się chorobie morskiej. Zwycięzcami dnia zostali kolejno „Venandi”, „Jasand” i „Chaca”.

Ostatni wyścig rozegrano w sobotę, przy wietrze o sile 5-6 w skali Beauforta. W takich typowo żeglarskich warunkach udało się przeprowadzić emocjonujący bieg finałowy o długości  14,7 Mm. W główkach portu Dziwnów pojawiły się jako pierwsze jachty „Venandi”, „Jasand” i „Shakaa”.

Klasyfikacja na podium
Jachty do 9 metrów
1. „Venandi” – Marcin Mrówczyński
2. „Jasand” – Piotr Zorga
3. „Shakaa” – Rafał Grabek

Jachty powyżej 9 metrów
1. „Garbina” – Krzysztof Wieczorkiewicz
2. „Vis 6” – Tomasz Ogórski
3. „Prototype” – Szymon Kuczyński

Szczegółowe wyniki

Ceremonia wręczenia pucharów, voucherów na usługi Mariny Kamień Pomorski i losowanie nagród rzeczowych odbyły się przy ognisku i muzyce żeglarskiej.

Regaty Sputnik Cup organizowane są przez Stowarzyszenie Jacht Klub Kamień Pomorski przy współudziale partnerów:  Mariny Kamień Pomorski, Gminy Kamień Pomorski, Portu Nexo, Firmy Bornpol i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Impreza zaliczana jest do Pucharu Bałtyku Południowego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ