< Powrót
19
sierpnia 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Juliusza Sieradzkiego
Na grobem Juliusza Sieradzkiego - przedstawiciele Polskiego Związku Klasy Omega, z prezesem Danielem Sokołowskim na czele (pierwszy z prawej) oraz członek Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego Jarosław Kukliński(drugi z prawej).

Startuje kolejny Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega

Uczczeniem pamięci Juliusza Sieradzkiego, legendarnego konstruktora i żeglarza, przez przedstawicieli Polskiego Związku Klasy Omega i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego Memoriału Juliusza Sieradzkiego. W regatach, które odbędą się 20-22 sierpnia w Pucku, zmierzy się 45 załóg z całej Polski. Zawody będą równocześnie trzecią eliminacją PORTA Pucharu Polski w klasie Omega w sezonie 2021.

W czwartek 19 sierpnia o godz. 10, dzień przed rozpoczęciem Memoriału Juliusza Sieradzkiego, na grobie Juliusza Sieradzkiego na cmentarzu katolickim w Sopocie, kwiaty złożyli przedstawiciele Polskiego Związku Klasy Omega, z prezesem Danielem Sokołowskim na czele oraz członek Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego Jarosław Kukliński.

Przed rokiem w memoriale ścigało się 40 załóg. Udało się przeprowadzić 9 wyścigów. We flocie Sport zwycięstwo przypadło załodze Marcina Styborskiego (PG Racing Politechnika Gdańska). Wygrali trzy wyścigi. Z kolei w kategorii Standard najlepsza była ekipa Romualda Knasieckiego (MT.T.SW Międzychód), która również trzykrotnie wpływała na metę jako pierwsza.

Obecnie na liście startowej znajduje się 135 zawodników, którzy będą rywalizowali na 45 zgłoszonych jachtach. Składają się na nie 24 załogi w klasie Omega Sport i 21 załóg w klasie Omega Standard. Najstarszy uczestnik regat urodził się w 1951 roku i będzie rywalizował w kategorii Standard.

– Jest to najwyższa frekwencja w tym roku, co bardzo nas cieszy – mówi Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – Progiem, przy którym uważamy, że regaty są naprawdę dobrze obsadzone jest czterdzieści załóg, a przy czterdziestu pięciu jest jeszcze lepiej. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w klasie Sport są aż 24 łódki.

Tak było przed rokiem…
Fot. Tadeusz Lademann

Na starcie pojawi zeszłoroczny triumfator w grupie Sport, Marcin Styborski (PG Racing), ale skład jego załogi jest inny niż przed rokiem. Jednak nadal będzie znajdował się w gronie głównych faworytów do zwycięstwa, czego dowodem jest pozycja lidera rankingu po dwóch imprezach, które odbyły się w tym sezonie. Tę samą pozycję zajmuje również Kamil Ortyl (Vector Sails).

Z kolei tegorocznym liderem w grupie Standard jest załoga Grzegorza Bitnera (BitAir). Sukcesu z poprzedniej edycji w tej kategorii nie powtórzy Romuald Knasiecki, którego tym razem nie zobaczymy na wodzie.

– W kategorii Sport obecna jest cała czołówka, więc stawka jest bardzo mocna – ocenia Sokołowski. – W Standardzie nie ma Romualda Knasieckiego, czyli dotychczasowego numeru jeden przez wiele lat. Dzięki temu w tej kategorii rywalizacja może stać się ciekawsza.

Organizatorzy Memoriału Juliusza Sieradzkiego planują rozegranie dwunastu wyścigów.

– Prognozy na weekend są obiecujące – dodaje prezes PZKO. – Na piątek i sobotę zapowiadany jest wiatr o sile od 3 w porywach do 5 w skali Beauforta. Jeśli taka pogoda się utrzyma, niczego więcej nam nie potrzeba.

Memoriał Juliusza Sieradzkiego odbywa się od 2014 r. Inicjatorem rozgrywania regat jest Pomorski Związek Żeglarski. Chodzi o  uczczenie słynnego polskiego żeglarza, olimpijczyka z 1936 r., nauczyciela żeglarstwa i konstruktora jachtowego. To właśnie Juliusz Sieradzki w 1942 roku skonstruował Omegę, która po zakończeniu wojny stała się najpopularniejszą polską jednostką i jachtem klasy narodowej.

Partnerzy regat: Pomorski Związek Żeglarski, PORTA Drzwi, Miasto Puck i MOKSiR Puck.

Strona regat

Wydarzenie na facebooku

Lista startowa

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ