< Powrót
24
czerwca 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Turystyczna
STS „Pogoria” podczas VIII Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.

STS „Pogoria” ambasadorem Polski na The Tall Ships Races

Pod nowymi, promującymi Polskę żaglami pływać będzie żaglowiec STS „Pogoria” w regatach The Tall Ships Races. Jest to efekt współpracy Pomorskiego Związku Żeglarskiego, armatora jednostki, z Polską Organizacją Turystyczną, którą ogłoszono w poniedziałek 24 czerwca.

Intensywny okres przeżywa legendarny żaglowiec STS „Pogoria”. Jednostka 13 czerwca wróciła do Gdyni po ponad dwóch latach pływania w rejsach szkoleniowych na Morzu Śródziemnym. Po powrocie zdążyła zaś m.in. wystartować w VIII Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej na Zatoce Gdańskiej. Teraz przed żaglowcem kolejne duże wyzwanie, czyli prestiżowe regaty The Tall Ships Races. W tym roku „Pogoria” popłynie w nich z żaglami obrandowanymi logotypami Polska i Poland.travel.

– Polska Organizacja Turystyczna od wielu lat traktuje takie duże wydarzenia jako kotwicę medialną promocji Polski za granicą i w naszym kraju – mówi Jacek Janowski, wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej. – Taka impreza jak The Tall Ships Races nie mogła odbyć się bez współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Chciałbym podziękować Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu i prezesowi Bogusławowi Witkowskiemu oraz Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu za podjęcie współpracy przy promocji Polski za granicą.

Konferencja prasowa, na której przedstawiono plany organizacji, odbyła się w poniedziałek 24 czerwca o godzinie 11 w Marinie Yacht Park, w której „Pogoria” cumuje podczas pobytu w Gdyni.

Turystyczna

Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego – armatora „Pogorii”, podczas konferencji prasowej.
Fot. Tadeusz Lademann

– Jestem dumna z tego, że „Pogoria” wypływa właśnie z tak pięknego miejsca i możemy dzięki niej rozsławiać imię Polski – dodaje Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Życzę żeglarzom stopy wody pod kilem. Wracajcie do nas szczęśliwie, osiągając najwspanialsze laury.

– „Pogoria” jest przygotowana do tego, żeby rejsy szkoleniowe dla polskiej młodzieży wzbogacić o to, żeby podczas pobytu w porcie, móc tam zaprosić gości – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Zarówno osoby związane z ruchem turystycznym, jak i ludzi zaangażowanych w organizację rejsów dla młodzieży.

Jeszcze dzisiaj, około godziny 16, „Pogoria” odbije od pirsu nr 1 w basenie Prezydenta i popłynie do Kłajpedy, gdzie 30 czerwca rozpoczną się regaty The Tall Ships Races. Trasa pierwszego etapu biegnie do Helsinek. Stamtąd przepłynie do Tallina, skąd 14 lipca ruszy drugi etap do Turku. Następnie uczestnicy regat przeniosą się do Mariehamn, skąd  27 lipca wystartują na ostatni etap, którego trasa biegnie do Szczecina.

Do Gdyni „Pogoria” wróci 10 sierpnia, a już dwa dni później rozpocznie kolejną podróż – tym razem na Morze Śródziemne, gdzie spędzi zimę pływając w rejsach szkoleniowych z młodzieżą.

Rejsy żaglowca można śledzić na jego profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ