< Powrót
8
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Święto Morza 2022
Żeglarska Parada Świętojańska będzie jedną z największych atrakcji tegorocznego Święta Morza.

Święto Morza 2022: Wiele żeglarskich wydarzeń w Gdyni

17 czerwca rozpocznie się w Gdyni Święto Morza 2022. Na 10 świątecznych dni przygotowano mnóstwo atrakcji skierowanych do miłośników żeglarstwa i tematyki morskiej, m.in. regaty, koncerty szantowe, odsłonięcie tablic w Alei Żeglarstwa Polskiego i VI Żeglarską Paradę Świętojańską.

Święto Morza organizowane jest w Gdyni od 2013 roku, ale nawiązuje do przedwojennej tradycji sięgającej lat 30. minionego stulecia. Od dziewięciu lat z tej okazji przygotowywane są dziesiątki wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest morze. W tym roku organizatorzy – m.in. miasto Gdynia, Pomorski Związek Żeglarski, Urząd Morski w Gdyni, Uniwersytet Morski i Krajowa Izba Gospodarki Morskiej – ponownie przygotowali mnóstwo atrakcji.

– W ciągu tych dni będzie bardzo dużo różnorodnych wydarzeń – aż 40 – zapowiada Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Będziemy mogli zwiedzać i jednostki Marynarki Wojennej, i Uniwersytetu Morskiego. Wejdziemy do planetarium Uniwersytetu Morskiego i symulatora Szkoły Morskiej.

Żeglarskie emocje z okazji Święta Morza 2022 rozpoczną się już w środę 15 czerwca, kiedy wystartuje Bieg Kaprów – regaty długodystansowe na trasie Gdynia – Christiansø – Gdynia, organizowane przez Jacht Klub Marynarki Wojennej. Wyścig zakończony zostanie w niedzielę 19 czerwca.

Święto Morza zostanie oficjalnie zainaugurowane w piątek 17 czerwca. O godzinie 12 w wodach Bałtyku złożony zostanie wieniec tym, którzy odeszli na wieczną wachtę, a o godzinie 17 w muszli koncertowej odbędzie się koncert otwarcia.

W dniach 24-25 czerwca zaplanowano obchody jubileuszu dziesięciolecia Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. W piątek o godzinie 17 członkowie Chóru w strojach z epoki żaglowców przemaszerują z dudziarzami na czele ulicą Świętojańską i skwerem Kościuszki do „Daru Pomorza”, przed którym dadzą koncert. Następnie, o godzinie 21, na scenie letniej Contrast Cafe odbędzie się fiesta folkowa z udziałem Chóru i zaproszonych gości. W sobotę szantymeni wezmą z kolei udział w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, na zakończenie której zaśpiewają dla żeglarzy. Szczegółowe informacje.

Święto Morza 2022

Rok temu w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich wystartowały załogi z siedmiu krajów.
Fot. Tadeusz Lademann

Również w piątek 24 czerwca rozpoczną się III Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. inż. Tadeusza Wendy, organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Akademię Marynarki Wojennej, Pomorski Związek Żeglarski i Polski Komitet Olimpijski. W czterodniowej imprezie żeglarze ścigać się będą na jachtach 2020. Szczegółowe informacje. Od 24 do 26 czerwca regaty o Puchary Marynarki Wojennej organizuje z kolei JKMW Kotwica.

Dwie ważne żeglarskie wydarzenia Pomorskiego Związku Żeglarskiego zaplanowane są w sobotę 25 czerwca. O godzinie 11 w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięte zostaną tablice dwóch legendarnych żeglarzy – Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego. O godzinie 14 z okolic mola w Brzeźnie ruszy natomiast do Gdyni VI Żeglarska Parada Świętojańska. W ubiegłych latach gromadziła ona około sto jednostek i kilkuset żeglarzy. Będzie można ją podziwiać m.in. z bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście. Szczegółowe informacje.

Pełna lista imprez zaplanowanych w Święto Morza 2022

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
3
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ