< Powrót
13
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Junichi Hirai/Bulkhead
Test Event
Od lewej Jolanta Ogar i Agnieszka Skrzypulec

Test Event w Enoshimie – sprawdzian na rok przed Tokio 2020

W dniach od 15 do 22 sierpnia odbędą się regaty Ready Steady Tokyo czyli Test Event w Enoshimie. Na starcie zobaczymy dwanaścioro polskich żeglarzy.

Na rok przed Igrzyskami w Tokio, zawodnicy będą mogli sprawdzić się w zawodach rozgrywanych w formule i na akwenie regat olimpijskich. W odróżnieniu od igrzysk, tu organizator dopuszcza występ dwóch najlepszych zawodników z danego kraju w danej klasie. Możliwe jest to pod warunkiem, że ilość dopuszczonych do startu w igrzyskach miejsc w danej klasie nie została wyczerpana w zgłoszeniach do regat przedolimpijskich. Wówczas organizator wysyła propozycję wystawienia drugiego zawodnika do żeglarskich organów narodowych.

Z tej furtki skorzystał Polski Związek Żeglarski i w klasach RS:X kobiet oraz mężczyzn, a także Laser Radial zobaczymy po dwoje naszych reprezentantów.

Tylko jedną naszą załogę zobaczymy w klasie 470 kobiet. Agnieszka Skrzypulec z Jolantą Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) przebywają w Japonii najdłużej z Kadry Olimpijskiej PZŻ. Dopiero co, 9 sierpnia, w pięknym stylu, wygrywając wyścig medalowy, zakończyły start w mistrzostwach świata klasy 470.

– Z wyścigu medalowego bardzo się cieszymy – komentowała Agnieszka po mistrzostwach. – Zawsze fajnie jest wygrać wyścig, a wyścig medalowy tym bardziej. Nie ma lepszego sposobu na zakończenie regat. Teraz przed nami kilka dni regeneracji i już za tydzień na tym samym akwenie wystartujemy w regatach Test Event. W trakcie mistrzostw najwięcej problemu sprawił nam silny wiatr i duża oceaniczna fala. W tym momencie to jest punkt, nad którym musimy pracować.

W regatach przedolimpijskich również po jednej załodze z Polski wystartuje w klasach 49er i 49er FX.

Skład polskiej reprezentacji startującej w regatach Test Event w Enoshimie

RS:X Kobiet

Zofia Noceti – Klepacka (Legia Warszawa)
Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

RS:X Mężczyzn

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Laser Radial

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice)
Agata Barwińska (MOS SSW Iława)

470 Kobiet

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń)

49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)

49er FX

Madeleine Zielińska i Kinga Łoboda (AZS UWM Olsztyn/AZS AWFiS Gdańsk)

Pierwsze wyścigi regat przedolimpijskich rozpoczną się 17 sierpnia. Zwycięzców w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49er FX oraz Nacra 17 poznamy 21 sierpnia. Najlepsi zawodnicy klas Laser Radial, Laser Stanard, Finn, 470 kobiet i mężczyzn zostaną wyłonieni 22 sierpnia.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ