< Powrót
11
sierpnia 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Trofea polskich żeglarzy: Złoty Puchar DN

W wyścigach bojerów nie ma cenniejszego trofeum niż przechodni Złoty Puchar DN przyznawany za zdobycie mistrzostwa świata. A w historii mistrzostw w klasie DN nikt nie zdobył tego tytułu więcej razy niż Karol Jabłoński.

DN Gold Cup Karol Jablonski 2014 Taduesz LademannZaprojektowana jeszcze przed II wojną światową bojerowa klasa DN zyskała ogólnoświatową popularność dopiero w latach 60. ub. wieku. W 1972 roku pojawiły się plany zorganizowania międzynarodowych mistrzostw, które rok później wystartowały ze Złotym Pucharem DN jako przechodnim trofeum.

Od samego początku w klasie DN ścigali się polscy żeglarze lodowi – w 1974 roku mistrzostwa odbyły się w Warszawie, a w 1976 po raz pierwszy triumfował zawodnik znad Wisły, Romuald Knasiecki.

Zwycięstwo bydgoskiego bojerowca rozpoczęło pasmo sukcesów polskich żeglarzy. W 41 edycjach mistrzostw świata wygrali 17 razy, 16 razy byli drudzy, a 12 zajmowali trzecie miejsce. Same mistrzostwa odbywały się w Polsce cztery razy – w Warszawie, dwukrotnie w Krynicy Morskiej oraz w Giżycku.

Najczęściej w historii mistrzostw Złoty Puchar DN trafiał do Karola Jabłońskiego, który zdobył tytuł aż dziewięciokrotnie. Ostatni raz w styczniu 2015 roku, dzięki czemu przechodnie trofeum mogło trafić na ekspozycję zorganizowaną przez Pomorski Związek Żeglarski.

Złoty Puchar DN i inne eksponaty Karola Jabłońskiego oglądać można do końca sierpnia na wystawie „Trofea polskich żeglarzy” w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego (al. Jana Pawła II 11, Gdynia), od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ