< Powrót
7
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Fundacja 4 Kontynenty
Uczestnicy Majówki pod żaglami 2019.

Udana majówka na Bałtyku z Fundacją 4 Kontynenty

– To była w stu procentach Majówka pod żaglami – mówi Mariusz Noworól z Fundacji 4 Kontynenty, organizator rejsu do Szwecji, który trwał od 27 kwietnia do 5 maja. – Wiał silny wiatr, było chłodno, ale uczestnicy rejsu wrócili do domów zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

W 4 edycji Majówki organizowanej pod hasłem „Fiku Miku po Bałtyku” wzięło udział kilkadziesiąt osób. Majowa flotylla składała się z kilku jachtów z załogami. Popłynęły: „Chiron 2”, „Reset”, „Elektra”, „Favoryta”, „Migotka”, „Ciri” i „Abeba”. Żeglarska przygoda zaczęła się i zakończyła w gdańskich Górkach Zachodnich. Po drodze jednostki odwiedziły Visby na wyspie Gotland, Kalmar i Hel.

Zrealizowaliśmy cały plan – mówi Mariusz Noworól. – To był trudny pod względem żeglarskim rejs ze względu na warunki pogodowe. Wiał wiatr w porywach dochodzący do 7 stopni w skali Beauforta, było zimno. Przez halsowanie musieliśmy robić więcej mil, niż zakładaliśmy. Trudy żeglowania rekompensowały uczestnikom wizyty w portach i zwiedzanie miast, do których przypływaliśmy. Wpływanie do portu w Visby o świcie zrobiło na wszystkich, którzy z nami płynęli ogromne wrażenie. Zmęczenie nie przeszkodziło w zwiedzaniu, zaglądaniu w rozmaite portowe zakamarki. Z kolei w Kalmarze spotkaliśmy się z władzami miasta. W całym rejsie daliśmy z siebie znacznie więcej, niż to konieczne podczas rejsów typowo turystycznych. Tu była prawdziwa praca na wachtach i utrzymywanie kursu, żeby dotrzeć do celu. Mogę śmiało powiedzieć, że podczas tej majówki płynęliśmy przede wszystkim pod żaglami, a silnik wykorzystywany był w krótkich momentach ciszy i przy wchodzeniu do portów.

Fundacja 4 Kontynenty planuje już przyszłoroczną, piątą edycję Majówki pod żaglami. W poprzednich uczestnicy bałtyckich rejsów docierali do portów na Litwie, Łotwie, w Szwecji. Niewykluczone, że tym razem trasa majowego rejsu będzie prowadzić do portów duńskich i niemieckich.

Tegoroczną Majówkę pod Żaglami 2019 Fiku Miku objął patronatem Polski Związek Żeglarski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ