< Powrót
15
października 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Udane zakończenie sezonu „Kotwicy”

102 żeglarzy na 23 jachtach wzięło udział 25 października w Regatach Zakończenia Sezonu o Puchar Przechodni Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni. Zwyciężył Jarosław Goliński na jachcie „Komandor II”.

Ani niska temperatura, ani silny wiatr nie odstraszyły żeglarzy, którzy licznie zjawili się na ostatnich regatach organizowanych w tym sezonie przez Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni. Puchar Przechodni Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej trafił w ręce Jarosława Golińskiego z JKMW „Kotwica”, który na jachcie „Komandor II” zajął pierwszą lokatę.

– Nie było halsowania i wiał silny wiatr – to najważniejsze dla naszego starego jachtu – mówi Jarosław Goliński. – Załogę mam wprawioną, postawiliśmy genakera, a nasi rywale mogli z ostrożności użyć mniejszych żagli.

„Komandor II” zwyciężył również w klasyfikacji grupy pierwszej – jachtów powyżej 10 metrów LOA. Drugie miejsce zajął Orfeusz Staszewski na jachcie „Gdynia”, a trzecie Jerzy Brezdeń na „Kapitanie II” (obaj JKMW „Kotwica” Gdynia).

W grupie drugiej, jachtów poniżej 10 metrów LOA najlepszy był Jan Piernikarczyk na „Pallas” (Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia), drugi był Czesław Perlicki na „Aquila” (Yacht Klub Polski Gdynia), a trzeci Paweł Hryniewicz na jachcie „Diament” (Jacht Klub im. Conrada Gdańsk).

Najszybszą jednostką w regatach był „Falcon” Zbigniewa Skoczylasa z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej.

– Mamy bardzo nowoczesny i szybki jacht, ale nie jesteśmy jeszcze do końca zgrani – szykujemy się dopiero na Mistrzostwa Europy ORC w Gdańsku w 2017 roku – mówi Zbigniew Skoczylas, najszybszy sternik regat. – Wszystkie starty w regatach w tym sezonie traktujemy jako treningi, podczas których muszą wyjść mankamenty jachtu, który rok temu sprowadziliśmy specjalnie na mistrzostwa w Gdańsku.

Sobotnia impreza kończyła sezon w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni. Stąd uroczystość była okazją nie tylko do nagrodzenia zwycięzców, ale i do podsumowania całego roku.

– W tym sezonie odnotowano 154 wyjść pod banderą klubową, w tym dziewięć rejsów pełnomorskich po Morzu Bałtyckim – mówił Edward Kinas, komandor JKMW „Kotwica”. – Z kolei jacht „Tornado” pływał od maja do września po Morzu Północnym, z wejściem do portów Norwegii. Nasza bandera pojawiła się również w polskiej bazie arktycznej na Spitsbergenie. Łącznie w sezonie 2016 w wyjściach wzięło udział ponad 500 klubowiczów i sympatyków klubu. Nadal realizujemy nasze tradycyjne regaty: Otwarcia Sezonu – Puchar Komandora JKMW „Kotwica”, dwudniowe Puchary Marynarki Wojennej, Bieg Kaprów, Urzędu Morskiego w Gdyni i Zakończenia Sezonu – Puchar Komendanta OSZ MW.

Podczas zakończenia sezonu Jerzy Rusak, w imieniu Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, wręczył wyróżnienie „Złota Śruba” dla Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni za wieloletnią działalność szkoleniową i upowszechnianie tradycji morskich w społeczeństwie.

Organizatorem regat był Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, przy współpracy Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Wojskowej Federacji Sportu.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ