< Powrót
26
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Ewy Bereśniewicz-Kozłowskiej
Aleksander Bereśniewicz
Aleksander Bereśniewicz podczas rejsu.

Upamiętnijmy Aleksandra Bereśniewicza w Alei Żeglarstwa Polskiego

Serdecznie zapraszamy na odsłonięcie kolejnej tablicy w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. W sobotę 29 czerwca uhonorowany w ten sposób zostanie Aleksander Bereśniewicz.

Aleksander Bereśniewicz był jednym z najbardziej zasłużonych regatowców, organizatorów wypraw i nauczycieli żeglarstwa. W latach 20. i 30. pływał z gen. Mariuszem Zaruskim i uczył w Wyższej Szkole Morskiej, po wojnie związany był z Politechniką Gdańską, organizując rejsy ze studentami. Żeglował przez 58 lat, wychował wiele pokoleń żeglarzy.

Więcej o Aleksandrze Bereśniewiczu w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

W sobotę 29 czerwca o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego, na południowym falochronie gdyńskiej mariny, zostanie odsłonięta tablica Aleksandra Bereśniewicza.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do obejrzenia wystawy dzieł marynistycznych „Uskrzydlone marzenia” Jerzego J. Tyszki.

Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni i 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca i Bolesława Mazurkiewicza.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ