< Powrót
14
października 2019
Tekst:
Jakub Jakubowski, mat. prasowe
Zdjęcie:
Beata Zarach
zakończenie sezonu
Podium klasy Optimist grupy B.

V Memoriał Krzysztofa Zawalskiego i Mistrzostwa Pomorza w kl. Optymist i l’Equipe

Mimo jesiennej aury to był gorący weekend w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbiegły się tu w czasie regaty zakończenia sezonu oraz międzynarodowe szkolenie mierniczych World Sailing.

World Sailing International Measurers Seminar to jedyne międzynarodowe szkolenie sędziów mierniczych, które obywa się na świecie w bieżącym roku. Tym bardziej cieszy, że ma miejsce w Polsce, w Gdańsku, w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS. Organizacja seminarium wynika z owocnej, trójstronnej współpracy PZŻ i AWFiS wraz z World Sailing. Instruktorem był Grek Dimitris Dimou, a asystował mu Aiji Diaz z Indii.

Mierniczy spełnia bardzo ważną rolę w żeglarstwie, w szczególności tym sportowym. To on sprawdza, czy jacht spełnia wymogi przepisów klasowych, dokonuje precyzyjnych pomiarów jachtu, sprzętu i żagli, sprawdza certyfikaty, itp. Wobec tego, sędziowie mierniczy odgrywają̨ ważną̨ rolę w organizacji regat żeglarskich i istotna jest ich umiejętność poprawnego i dokładnego stosowania przepisów klasowych. Sprzęt przed użyciem do regat musi być zmierzony do certyfikacji, ale zwykle podlega także inspekcji na regatach. Instrukcje i regulaminy określające procedury pomiarowe, regulujące działalność mierniczych i prowadzoną przez nich dokumentację są dokładnie określone przez World Sailing.

– Grupa uczestników szkolenia była tu bardzo dobra, złożona z osób absolutnie zainteresowanych tematem szkolenia  – mówił po szkoleniu Dimitris Dimou. – Miejsce, w którym jesteśmy jest świetne do prowadzenia tego typu seminarium i jestem zadowolony z przebiegu i organizacji szkolenia. Myślę, że w najbliższych dwóch latach możemy się spodziewać zauważalnych zmian w zakresie polityki przeprowadzania pomiarów nowego sprzętu, który finalnie zostanie wprowadzony do programu Igrzysk Olimpijskich. Oczywiście wciąż pracujemy nad ulepszaniem metod pomiarowych, aby zawsze wykonywać nasze zadania w najlepszy sposób. Pragnę podkreślić, że mierniczy jest po to, by pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, szczególnie młodym zawodnikom, a nie po to by karać.

zakończenia sezonu

Uczestnicy międzynarodowego szkolenia mierniczych World Sailing w Górkach Zachodnich.

Gdy w sali konferencyjnej debatowano nad metodami pomiarowymi, na wodzie w V Memoriale Krzysztofa Zawalskiego ścigali się żeglarze klas L’Equipe i Optimist. W tej ostatniej klasie rywalizowano oficjalnie o tytuł mistrzów województwa pomorskiego. Regaty te były też oficjalnym zakończeniem sezonu żeglarskiego w NCŻ AWFiS.

Decydujące o wynikach były sobotnie wyścigi rozegrane w opadach deszczu i przy słabym, zmiennym wietrze. Pomimo oczekiwania na wiatr, w niedzielę nie udało się rozegrać żadnego wyścigu.

Z powodu kolizji terminów regat (duża grupa zawodników startowała w 2nd Autumn Meeting Trofeo Ezio Torboli  na Jeziorze Garda), w grupie A wystartowało tylko dwoje zawodników: Lila Sochaj i Tymon Sochaj z KS AZS AWFiS Gdańsk. Ostatecznie to Tymon okazał się lepszy.

W klasie Optimist gr. B chłopców zwyciężył Hubert Nowicki (GKŻ Gdańsk). Drugi był Kacper Janowicz (KS AZS AWFiS Gdańsk), a trzeci Karol Stachowski (GKŻ Gdańsk). W Grupie B dziewcząt jedyną zawodniczką była Emilia Paszek z KS AZS AWFiS Gdańsk, która zajęła bardzo dobre piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

W kategorii dzieci do lat 9 zwyciężył Kamil Roman, drugi był Antek Zając, a trzeci Maciej Kundzier (wszyscy z GKŻ Gdańsk).

W klasie l’Equipe wszystkie załogi reprezentowały KS AZS AWFiS Gdańsk. Wygrali Kacper Wojtyna z Błażejem Bortnowskim. Za nimi znaleźli się Adam Grycuk i Filip Jażdż, a trzecie miejsce zajęła żeńska załoga Oliwia Łodażyńska z Poliną Trufanavą.

Zakończenie regat V Memoriału Krzysztofa Zawalskiego zbiegło się również z uroczystym opuszczeniem bandery w Narodowym Centrum Żeglarstwa w obecności uczestników regat, rodziców i zaproszonych gości.

– Jak zawsze to wydarzenie przywołuje pamięć o założycielu NCŻ, doktorze Zawalskim – powiedział na zakończeniu sezonu Cezariusz Piórczyk, kierownik sekcji żeglarskiej AZS AWFiS. – Przyjeżdżając tu, zawsze spoglądaliśmy czy na parkingu stoi jego czerwona „renówka” i czy on sam nie spogląda na to co się dzieje ze swojego balkonu. Krzysztof Zawalski zawsze z wielkim sercem dbał o rozwój tego miejsca i tak go zapamiętaliśmy.

Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego uważa, że miniony sezon był kolejnym okresem dobrej współpracy AWFiS w Gdańsku i PZŻ w zakresie współpracy międzynarodowej, organizacji zgrupowań i konsultacji szkoleniowych, a także w obszarze szkoleniowym kadr instruktorskich i trenerskich oraz żeglarzy z niepełnosprawnością.

– To był kolejny dobry rok kooperacji – podsumował prezes Chmera. – Współpracujemy również w obszarze działań zewnętrznych, realizowanych przy wykorzystaniu sprzętu NCŻ, zarówno podczas regat o charakterze sportowym, ale także charytatywnym oraz upowszechniania i rozwoju. Rozegraliśmy tutaj po raz kolejny Mistrzostwa Polski w konkurencjach olimpijskich i młodzieżowych. To był rok dobrego rozwoju, cieszę się że współpraca Narodowego Centrum Żeglarstwa, Polskiego Związku Żeglarskiego i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu rozwija się we właściwym kierunku.

Narodowe Centrum Żeglarstwa pełni bardzo ważną rolę. To tutaj kształci się kadra trenersko-instruktorska w żeglarstwie sportowym, tutaj prowadzone są badania eksperymentalne z zakresu testowania sprzętu, techniki, taktyki, a swoje zgrupowania odbywa kadra olimpijska i narodowa PZŻ. To tu szkoli się żeglarska młodzież, a także żeglarze niepełnosprawni. NCŻ jest też gospodarzem wielu regat żeglarskich.

– To był sezon bardzo jakościowy, szczególnie jeśli chodzi o działania międzynarodowe. Bardzo owocna współpraca PZŻ, AWFiS z World Sailing zaowocowała trzema szkoleniami – mówi Maciej Szafran, manager NCŻ AWFiS w Gdańsku. – Dwa adresowane były do sędziów, a w niedzielę zakończyliśmy szkolenie mierniczych. W środku sezonu, w lipcu zorganizowaliśmy wydarzenie Emerging Nations Program adresowane do młodzieży, która przygotowywała się do Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Gdyni. Nabyte doświadczenie sprawia, że zaaplikowaliśmy do World Sailing o certyfikat Approved Sailing Center. Mam nadzieję, że właśnie pod znakiem rozpoznawanego, uznanego międzynarodowo centrum żeglarskiego otworzymy nowy sezon w przyszłym roku, na czym zależało naszemu założycielowi, doktorowi Zawalskiemu.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ