< Powrót
18
stycznia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
mat. prasowe
Bitwa o Gotland

Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland wraca do kalendarza regat!

2 września wystartuje kolejna edycja Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland, jednych z najbardziej głośnych polskich regat dla załóg jednoosobowych. Organizatorem wyścigu będzie Klub Żeglarzy Samotników.

14 stycznia zarząd Klubu Żeglarzy Samotników przedstawił imprezy, które będzie organizował lub współorganizował w 2023 roku. Najważniejszą informacją jest powrót Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland, czyli organizowanego od 2012 roku wyścigu z Sopotu/Gdańska dookoła Gotlandii i z powrotem. W lutym 2022 roku regaty, z powodu konfliktu współorganizatorów i współtwórców, zostały przekazane Klubowi.

– Propozycję, aby Klub Żeglarzy Samotników przejął prawa do organizacji regat otrzymaliśmy rok temu – opowiada Sławomir Turniak, komandor KŻS. – Przyjęliśmy ją, ale od razu założyliśmy, że chcemy przygotować się do regat technicznie i merytorycznie, żeby zorganizować je porządnie. Od początku grudnia intensywnie nad imprezą pracuje specjalna grupa. Na tym etapie mamy też dyrektora regat – został nim Tomasz Odzioba, wielokrotny zdobywca Pucharu Poloneza.

Choć prace nad zawiadomieniem o regatach jeszcze trwają, znane są już pierwsze szczegóły dotyczące imprezy. Na pewno zmianie ulegnie zarówno termin, jak i trasa. Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland w 2023 roku rozpocznie się 2 września, a zakończy osiem dni później. Załogi startować będą nie z Trójmiasta, jak do tej pory, ale ze Świnoujścia. Tam też będzie ustawiona linia mety. Z czego wynikają zmiany?

– Lokalizacja jest dla nas wygodniejsza z kilku powodów – tłumaczy Sławomir Turniak. – Przede wszystkim w Świnoujściu 20 sierpnia przewidujemy zakończenie Pucharu Poloneza, który także organizujemy. Dzięki ustawieniu startu Bitwy o Gotland w tym samym miejscu dwa tygodnie później, żeglarze z Trójmiasta, którzy już będą mieli jednostki w Świnoujściu, będą mogli je zostawić, a potem wrócić na kolejną imprezę. Do tego dochodzą kwestie praktyczne – większa grupa osób, które działają w tej chwili przy organizacji regat, jest z rejonu Szczecina. Postanowiliśmy też wybrać trochę wcześniejszy termin, choć zdaję sobie sprawę, że są na ten temat różne poglądy. Dla niektórych te regaty musiały być trudne i temu sprzyjał termin pod koniec września. Ja mam nieco inną opinię – ciężkie regaty skutkowały małą liczbą uczestników, którzy je kończyli. A do tego dochodzą też kwestie bezpieczeństwa, które mają dla nas priorytet.

Ponadto Klub Żeglarzy Samotników w 2023 roku, podobnie jak w ubiegłym roku, razem z Pucharem Poloneza zorganizuje Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych. Regaty odbędą się w dniach 15-20 sierpnia.

– Na pewno znaczenie miał fakt, że udało się przeprowadzić imprezę na wysokim poziomie, stawka startujących była duża i otrzymaliśmy pozytywny odzew – dodaje Sławomir Turniak. – Na fali tych doświadczeń łatwiej było nam podjąć decyzję o kontynuacji. Zespół ds. ORC Polskiego Związku Żeglarskiego wyraził zgodę, a teraz czekamy na potwierdzenie Zarządu.

Klub Żeglarzy Samotników będzie również współorganizatorem XII Regat Stepnica, które odbędą się 8 lipca.

Strona Klubu Żeglarzy Samotników

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
1
+1
2
+1
1
+1
4

PODZIEL SIĘ OPINIĄ