
Co dalej z Wielką Żeglarską Bitwą o Gotland?
Duże zmiany czekają jedne z najważniejszych polskich regat morskich. Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland nie odbędzie się w tym roku, a jej organizację przejmie Klub Żeglarzy Samotników.
W piątek 18 lutego na stronie Bitwy o Gotland pojawiła się informacja, że zwrócono się z propozycją przejęcia organizacji regat przez Klub Żeglarzy Samotników, który wstępnie wyraził na to zgodę. Nowy organizator zaznaczył jednak, że „w pragnieniu utrzymania wysokiego poziomu Regat i mając świadomość bardzo dużego wyzwania organizacyjnego, KŻS wyraża opinię, że niezbędna będzie roczna przerwa, po której Bitwa będzie mogła być kontynuowana i dalej rozwijana”.
Bitwa o Gotland, liczący 500 Mm wyścig samotnych żeglarzy z Sopotu lub Gdańska i z powrotem, z opłynięciem Gotlandii, zainaugurowana została w 2012 roku, szybko stając się jedną z najważniejszych tego typu polskich imprez. W regatach uczestniczyli zarówno doświadczeni samotnicy – Szymon Kuczyński i Joanna Pajkowska – jak i najlepsi polscy regatowcy Jacek Chabowski czy Kuba Marjański. Cień na imprezę padł w grudniu ubiegłego roku, kiedy w spór popadli dwaj jej współtwórcy i wieloletni organizatorzy – Jacek Zieliński i Krystian Szypka.
– Uważam, że Bitwa o Gotland powinna żyć dalej, niezależnie od tego, że istnieje personalny konflikt oraz toczą się sprawy sądowe, i nie powinna na tym cierpieć – tłumaczy Krystian Szypka, dyrektor Bitwy o Gotland. – Jest też oczekiwanie ze strony środowiska, żeby impreza odbywała się dalej.
Jak zapewnia Szypka, nie zamierza on dalej organizować Bitwy, ani w niej startować. Jednocześnie zaproponował rozwiązanie – przekazanie jej Klubowi Żeglarzy Samotników, istniejącej od 1975 roku organizacji, która od zeszłego roku odpowiada także za Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza.
– Od początku istnienia Bitwy o Gotland jej partnerem jest Klub Żeglarzy Samotników – mówi Sławomir Turniak, komandor KŻS. – Wszyscy koledzy, którzy te regaty organizowali – Radek Kowalczyk, Krystian Szypka i Jacek Zieliński – są jednocześnie członkami naszego Klubu. Jest bardzo duże pragnienie ze strony żeglarzy, żeby te regaty istniały dalej. Wychodząc im naprzeciw wyrażamy wolę organizacji Bitwy.
Komandor Klubu Żeglarzy Samotników zapowiada jednak, że w tym roku Bitwa o Gotland się nie odbędzie.
– Nie widzimy możliwości organizacji Bitwy o Gotland w tym roku – dodaje Sławomir Turniak. – W tym momencie nie mamy sztabu, który mógłby to zrobić. Do tego dochodzą sprawy finansowe, bo regaty muszą mieć budżet. W moim odczuciu to jest około 40 000 zł. My takich środków nie posiadamy, utrzymujemy się ze składek członkowskich.
Więcej o organizacji kolejnych edycji Bitwy o Gotland powinno być wiadomo w najbliższych miesiącach.
Klub Żeglarzy Samotników został założony 3 sierpnia 1975 roku z inicjatywy „Głosu Szczecińskiego”, przy współpracy „Głosu Wybrzeża” oraz Jacht Klubu Wyższej Szkoły Morskiej. W grupie założycielskiej znaleźli się m.in. Kazimierz „Kuba” Jaworski, Jerzy Siudy, Krzysztof Baranowski i Zbigniew Puchalski. Później dołączyli kolejni wybitni żeglarze, m.in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Ludomir Mączka, Henryk Jaskuła i Teresa Remiszewska. Przez pierwsze lata działalni nieformalnie, ale 27 listopada 2010 roku powołali do życia oficjalne stowarzyszenie. Byli jednym z inicjatorów reaktywacji Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza, których w 2021 roku byli organizatorem. Partner Wielkiej Bałtyckiej Bitwy o Gotland od 2012 roku. Komandorem KŻS jest Sławomir Turniak.