< Powrót
15
maja 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
UKS Wodniacy Garczyn

Wodniacy Garczyn uczczą swój jubileusz

W sobotę 18 maja 2024 roku Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy z Garczyna będzie świętował swoje 15-lecie. Zapowiada się żeglarskie święto, ale klub nie ma zamiaru na tym poprzestać.

Uczniowski Klub Sportowy Wodniacy Garczyn założono 27 września 2008 roku. 15-letnia już historia tego kaszubskiego klubu jest nierozerwalnie związana z Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie. Wielu członków klubu, którzy go zakładali brało udział w zajęciach Powiatowego Centrum Szkolenia Wodnego, które było jednostką PCM Garczyn. I tak to się zaczęło. Uczestnicy tych zajęć postanowili po dwóch latach stworzyć własne stowarzyszenie, które miałoby zintegrować środowisko wodniaków z terenu powiatu kościerskiego i okolic.

W spotkaniu założycielskim udział wzięło 17 członków, ale klub szybko zyskiwał nowych. W 2009 dołączyło do niego kolejnych 36 wodniaków, w 2010 – 16 nowych członków, a w 2011 – 19 osób. UKS Wodnicy liczył już wtedy prawie 90 członków. W kolejnym roku klub powiększył swoją działalność o sekcję pływania w płetwach. Istnienie właśnie tej sekcji powiększyło wówczas liczbę członków klubu do 160. Bez wątpienia rozwój klubu miał wpływ na to, że w lipcu 2012 roku Wodniacy zostali oficjalnie członkiem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a w październiku 2013 weszli w struktury Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

– Dziś nasz klub szkoli żeglarzy i sterników motorowodnych, organizuje cykliczne regaty w ramach Żeglarskiego Pucharu Kaszub, czy regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna – mówi prezes klubu Krzysztof Małek. – Cieszę się, że udało nam się wyszkolić mnóstwo młodych ludzi na żeglarzy, ja też się w nim szkoliłem – dodaje prezes UKS Wodniacy Garczyn.

Klub dysponuje jachtami optimist i cadet, na których prowadzi treningi, pływa w regatach i szkoli młodych adeptów żeglarstwa.

– Dwa lata temu zrobiliśmy składkę i kupiliśmy ponton – dodaje Krzysztof Małek. – Bardzo byśmy chcieli, żeby dopisali nam sponsorzy, wspierały nas władze samorządowe, ale przede wszystkim, żeby młodzież garnęła się do żeglowania – dodaje szef Wodniaków z Garczyna.

Krzysztof Małek podkreśla pomoc w pracy całego zarządu klubu z sekretarzem Grzegorzem Formelą oraz członkami: Eweliną Wolską, Pawłem Dorawą i Michałem Zarachem.

Na uroczystościach związanych z jubileuszem 15-lecia klub zaprosił m.in. kościerskie władze samorządowe, byłych prezesów klubu i oczywiście jego członków, tych byłych i obecnych. W Garczynie szykuje się bowiem prawdziwe wodniackie święto. W sobotę, 18 maja od godz. 10 na przystani Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie rozpoczną się 15. urodziny Wodniaków. Na godz. 11 zaplanowano pierwszą konkurencję, czyli kajakowy wyścig dookoła dookoła wyspy na jeziorze Garczyn, między godz. 12-15 odbędą się Regaty Pokoleń Garczyńskich, a potem będzie pojedynek węźlarski (godz. 15), rzut rzutką do celu (15.30), wyścig śrubkowanie (16), tor sprawnościowy SUP (16.30), ogłoszenie wyników i wręczenie prezentów oraz ognisko (17.30-19).

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ