< Powrót
5
lutego 2019
Tekst:
Marcin Grochowski, dol
Zdjęcie:
mat. prasowe
wyprawa
Marcin Grochowski prezentuje uczestnikom Rejsu Niepodległości film o Władysławie Wagnerze.

Wyprawa śladami Domeyki i Wagnera: seans filmowy na Morzu Karaibskim

Uczestnicy Rejsu Niepodległości płynący na „Darze Młodzieży” z Panamy do Stanów Zjednoczonych obejrzeli film „Śladami Wagnera”. To pierwszy filmowy dokument o polskim pionierze, który w latach 30. ubiegłego stulecia okrążył świat pod żaglami.

Film jest częścią Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo, której autorami i uczestnikami są uczniowie i absolwenci warszawskiego ogólniaka,  działający w Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Nie jest jeszcze ukończony i pełny. Powstaje od kilku lat i wciąż trwają prace nad jego udoskonaleniem, a w zamierzeniu ma powstać wersja reżyserska.

Na pokładzie „Daru”, na Morzu Karaibskim odbyły się dwa pokazy. W temat wprowadził widzów Marcin Grochowski, reżyser i uczestnik przedsięwzięcia pod nazwą Etapowa Wyprawa Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera, zorganizowanego pod auspicjami CXXII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie im. Ignacego Domeyki. Wyprawa jest częścią Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo. Marcin realizuje odcinek specjalny przedsięwzięcia uczestnicząc w Rejsie Niepodległości na trasie z Panamy do Gdyni. Jego podróż trwa od 22 stycznia 2019 r., a zakończy się 28 marca.

W pokazach uczestniczyło około 50 osób – członkowie załogi stałej, praktykanci Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości, a także ambasador Kampanii Domeyko & Wagner, Tomasz Maracewicz (obecnie III Oficer na „Darze Młodzieży”). Pokazy kończyła emisja wideo-przesłania od Mabel Wagner – żony Władysława Wagnera.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatii.

Etapowa Wyprawa Dookoła Świata im. I. Domeyki i W. Wagnera rozpoczęła się w 2018 roku w Ameryce Północnej. Jej celem jest objechanie świata w siedmiu etapach. Podczas eskapady promowana jest Polska oraz jej dwóch bohaterów – Ignacy Domeyko i Władysław Wagner.

Portal Żeglarski.info objął patronatem Etapową Wyprawę Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera, a patronat instytucjonalny nad nią sprawuje Pomorski Związek Żeglarski.

Strona wyprawy

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ