< Powrót
8
lutego 2019
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
mat. archiwalne
Teresy Remiszewskiej

Z goryczy soli była jej radość

Nie zawsze warto wznawiać stare publikacje, ale w tym przypadku na pewno tak. Bez wątpliwości. Książka Teresy Remiszewskiej „Z goryczy soli moja radość” na to zasługuje.

Teresa Remiszewska (zm. w 2002 r.) to legenda żeglarstwa morskiego i oceanicznego. Była pionierką samotnych kobiecych rejsów morskich. W 1972 r. na jachcie „Komodor”, w trakcie regat OSTAR, jako pierwsza Polka w historii (i czwarta kobieta na świecie!), samotnie pokonała Atlantyk.

Pokłosiem tego właśnie rejsu była książka „Z goryczy soli moja radość”. Autorka opisuje w niej przygotowania i start w regatach. Publikacja miała dwa wydania w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Teraz, po czterdziestu latach, doczekała się wznowienia pod patronatem Pomorskiego Związku Żeglarskiego i naszego portalu.

Koniecznie trzeba się z książką zapoznać. Z dwóch powodów. Po pierwsze, bo jest to szczegółowy dokument z zupełnie innej żeglarskie epoki. I wiele się można o niej dowiedzieć. Po drugie, bo to po prostu świetnie napisane wspomnienia.

Doskonałym pomysłem było umieszczenie w książce dodatku napisanego przez syna autorki Andrzeja Remiszewskiego. Dzięki niemu poznać możemy nie tylko tło rejsu, ale także jakie były dalsze losy Teresy Remiszewskiej i „Komodora”.

W 2014 roku w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, przy udziale m.in. PoZŻ, odsłonięta została tablica poświęcona żeglarce. A rok później, w trakcie zorganizowanej przez PoZŻ wystawy, oglądać było można pamiątki po niej, w tym paterę, którą otrzymała za start w regatach OSTAR.

Książki można również posłuchać na antenie Radia Gdańsk.

„Z goryczy soli moja radość”, Teresa Remiszewska, Wydawnictwo Bernardinum, www.bernardinum.com.pl, str. 328

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ