< Powrót
15
czerwca 2018
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pomorskiej Szkole

Zajęcia w Pomorskiej Szkole zakończone rejsami

W Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej (PSŻiEM) Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ) zakończył się cykl zajęć żeglarskich, prowadzony w bieżącym w roku szkolnym dla klas sportowych i  z fakultetem sportowym.

W ciągu roku, podczas cotygodniowych spotkań, uczniowie z klasy IVA Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni, z opiekunem Pawłem Wołosewiczem, poznawali żeglarstwo na wodzie, w pracowniach, na stanowiskach modelowych i symulatorach.  Zajęcia poza sezonem uzupełniały ćwiczenia w terenie, na sali gimnastycznej i basenie pływackim. Uwieńczeniem rocznej pracy czwartoklasistów, był rejs jachtem po Zatoce Gdańskiej.

Od 28 do 30 maja, uczniowie w jednodniowych rejsach żeglowali na jachcie „Allie” po Zatoce Gdańskiej, z obowiązkowym zawinięciem do portu jachtowego w Sopocie.

Natomiast młodzież z gdyńskiego Gimnazjum nr 11, z klasy 2A o profilu humanistycznym, z fakultetem żeglarskim, prowadzona przez wychowawczynię Bożenę Meller, zakończyła drugi rok nauki żeglarstwa. W ciągu minionego roku, gimnazjaliści realizowali program nauki żeglarstwa i edukacji morskiej w PSŻiEM, m.in. uczestnicząc w projektach „Żeglujże żeglarzu” i „Sobą być – dobrze żyć”.

Podsumowaniem wiedzy o morzu i umiejętności żeglarskich uczniów były dwudniowe rejsy po Zatoce Gdańskiej. Pływali na jachtach „Lobo de Mar”, z kapitanem Tomaszem  Sobieszczańskim, na „Krakusie” z kpt. Jackiem Jettmarem i „Allie” z kpt. Leopoldem Naskrętem.

Swoją żeglarską przygodę rozpoczęli w poniedziałek, 11 czerwca, asystując wypływającemu z Gdyni na Wyścig Legend Volvo Ocean Race „Copernicusowi”. Byli także obecni przy upamiętnieniu  jego byłych członków załogi, uczestników Whitbread Round the World Race – Zygfryda Zygi Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.

Żeglarze podczas rejsu odwiedzili port w Helu, Jastarni i Kuźnicy, kończąc pływanie w czwartek, 14 czerwca, zawinięciem do Gdyni.

Oba projekty realizowane  są w ramach umowy na prowadzenie zajęć sportowych w klasie IV, zawartej pomiędzy Urzędem Miasta Gdyni a PoZŻ  i porozumienia rozwijającego współpracę z dyrekcją Gimnazjum nr 11 im. Noblistów Polskich, w zakresie prowadzenia edukacji morskiej przez PSŻiEM PoZŻ.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ