< Powrót
9
maja 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Na zdjęciu Żeglarska Parada Świętojańska z 2022 roku.

Żeglarska Parada Świętojańska popłynie z Gdyni do Gdańska

W sobotę 24 czerwca 2023 roku odbędzie się VII Żeglarska Parada Świętojańska. Zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej imprezie. 

Żeglarska Parada Świętojańska już na trwałe wpisała się w kalendarz letnich imprez na Zatoce Gdańskiej. Jest organizowana już po raz siódmy, jak zawsze przez Pomorski Związek Żeglarski w ramach gdyńskiego Święta Morza.

Pierwsza odbyła się w 2017 roku. Trzy pierwsze edycje parady odbywały się późnym wieczorem, już po zapadnięciu zmierzchu, a załogi jachtów podświetlały swoje jednostki i odpalały race, kiedy przepływały wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście. Od 2020 roku parada odbywa się za dnia. W 2021 roku organizatorzy zanotowali rekordową liczbę ponad stu jednostek, biorących udział w paradzie. Brały w niej udział m.in. m. in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży”.

Tegoroczna edycja zaplanowana została na sobotę, 24 czerwca, czyli dokładnie w dniu św. Jana Chrzciciela. Żaglowce i jachty tym razem przepłyną z Gdyni do Gdańska. Flagowym żaglowcem parady będzie „Generał Zaruski”, a organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.

– Start parady jest planowany ok. godz. 12., jachty z Gdyni popłyną w kierunku Orłowa, Sopotu i Brzeźna, by ok. godziny 16 pojawić się przy Polskim Haku – mówi Marek Lenard z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest jednym z organizatorów Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.

Jachty będzie można oglądać przy Targu Rybnym w Gdańsku i okolicach kładek przez Motławę. Na jachcie „Bryza H” zostanie zainstalowana scena, na której odbędzie się koncert szantowy. Wystąpią w nim Grzegorz Tyszkiewicz i zespół „Żeglarze Portowi”. Dla uczestników parady przewidziano poczęstunek.

– Zapowiada się bardzo fajna parada, bo będzie wiele znanych i pięknych, starych jachtów, jak choćby „Antica” – rekomenduje Marek Lenard.

W Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej weźmie udział około 100 jachtów. Więcej informacji pojawi się wkrótce na oficjalnej stronie wydarzenia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ