Żeglarze uczcili Juliusza Sieradzkiego
W sobotę 17 sierpnia w Pucku rozpocznie się Memoriał Juliusza Sieradzkiego. Z tej okazji wiązanki na grobie patrona tego wydarzenia złożyli przedstawiciele organizacji żeglarskich.
Juliusz Sieradzki był jednym z najbardziej zasłużonych polskich ludzi morza. Przed wojną był instruktorem żeglarstwa i regatowcem – m.in. wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich jako załogant jachtu „Danuta”. Od połowy lat 30. zajmował się również konstruowaniem jachtów. W 1942 roku, podczas II wojny światowej, stworzył swoje najważniejsze dzieło – „Omegę”, która jest polską klasę narodową i wychowało się na niej wiele pokoleń żeglarzy. Więcej o Juliuszu Sieradzkim piszemy w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.
W piątek 16 sierpnia wiązanki na grobie Juliusza Sieradzkiego na cmentarzu katolickim w Sopocie złożyli Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, oraz Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega.
– Juliusz Sieradzki jest patronem jednej z najważniejszych imprez w klasie Omega – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – I zasłużenie, bo stworzył on dzieło nieśmiertelne i dzięki działalności Polskiego Związku Klasy Omega wciąż ono trwa.
17 i 18 sierpnia w Pucku odbędzie się Memoriał Juliusza Sieradzkiego, w którym wystartuje 39 jachtów klasy Omega z całej Polski – 16 we flocie Sport i 23 we flocie Standard. Trzyosobowe załogi czeka dziewięć wyścigów oraz parada ulicami Pucka, która rozpocznie się na rynku w sobotę 17 sierpnia o godzinie 18.
– Organizacja Memoriału jest chyba najlepszym sposobem na uczczenie Juliusza Sieradzkiego – tłumaczy Daniel Sokołowski, prezes PZKO. – Szczególnie, że odbywa się on na Pomorzu, gdzie Sieradzki spędził całe życie. Te regaty zapowiadają się jako duża impreza, ze sporą liczbą młodych zawodników. Choć wśród startujących znajdą się też tacy, którzy Sieradzkiego znali i dobrze pamiętają.
Rozpoczęcie Memoriału Juliusza Sieradzkiego zaplanowano na sobotę o godzinie 10 w puckim porcie jachtowym.