< Powrót
16
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. rodziny/Sławomir Łaniecki
Bolesława Romanowskiego
Komandor Bolesław Romanowski.

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020

Odsłonięciem tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka rozpocznie się pomorski sezon żeglarski 2020. Zapraszamy w sobotę 20 czerwca do Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni!

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania. Henryk Fronczak zaś – towarzysz rejsów Mariusza Zaruskiego – był organizatorem żeglarstwa w okupowanej Warszawie, a po wojnie działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski.

Odsłonięcie tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka, połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania PoZŻ, będzie miało wyjątkową oprawę. Wartę honorową przy tablicy komandora pełnić będzie 7 Gdańska Integracyjna Drużyna Harcerska „Keja” im. Bolesława Romanowskiego oraz reprezentacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, która także nosi imię Bolesława Romanowskiego. Obok mariny pojawi się żaglowiec „Zawisza Czarny”, a wstęp muzyczny zapewni Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Uroczystość zakończy symboliczne podniesienie bandery i wypowiedzenie tradycyjnej formuły rozpoczynającej pomorski sezon żeglarski 2020.

W oczekiwaniu na sobotnią uroczystość przygotowaliśmy dla naszych czytelników niespodziankę. Już jutro, w środę 17 czerwca, na portalu Żeglarski.info, pokażemy film dokumentalny poświęcony komandorowi Bolesławowi Romanowskiemu, zrealizowany specjalnie na tę okazję. W poniedziałek zaś 22 czerwca o godzinie 17 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wygłoszona zostanie prelekcja o legendarnym podwodniaku.

Przypomnijmy, że pomiędzy tymi wydarzeniami, w sobotę 20 czerwca o godzinie 16.30. z Gdańska do Gdyni ruszy IV Żeglarska Parada Świętojańska, w której wezmą udział m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria” i „Zawisza Czarny”. Bezpośrednio po paradzie wystartują z Gdyni regaty „Bałtycki Śledź – Oiler Cup 2020”. Ponadto od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 w siedzibie PoZŻ oglądać można wystawę poświęconą 55-leciu Związku.

Uwaga: ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 osoby uczestniczące w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania PoZŻ, zobowiązane są do zachowania odległości co najmniej dwóch metrów między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Bolesław Romanowski, ur. 21 marca 1910 roku, zmarł  12 sierpnia 1968 roku. Komandor Marynarki Wojennej, wychowawca młodzieży i działacz żeglarski. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, „Wilk”, „Jastrząb” i „Dzik”. Po wojnie represjonowany. W 1957 roku jednogłośnie wybrany przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1961 roku został pierwszym kapitanem harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”, drugiej jednostki o tym imieniu. Należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, którego był współzałożycielem.

Henryk Fronczak, ur. 16 sierpnia 1898 roku, zmarł 4 kwietnia 1981 – olimpijczyk, żołnierz Armii Krajowej i wybitny działacz żeglarski. W pierwszej połowie lat 20. uprawiał wioślarstwo i był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Później poświęcił się żeglarstwu, pływając m.in. z generałem Mariuszem Zaruskim. Podczas II wojny światowej brał udział w konspiracji, m.in w kontrwywiadzie Komendy Głównej ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim oraz prowadził podziemną działalność żeglarską. Od 1945 roku pracował organizacyjnie, m.in. jako wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Yacht Klubu Polski.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ