< Powrót
5
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Janusz Dasiewicz
rekord Polski

Żeglarze z Radomia ustanowili rekord Polski

Dwunastu żeglarzy z Klubu Żeglarskiego „Korab” w Radomiu rejsem na Bornholm ustanowiło rekord Polski w kategorii: najstarsza załoga rejsu pod względem średniego wieku żeglarzy.

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Nestorzy żeglarstwa, liczący łącznie 904 lata, odbyli bałtycki rejs i ustanowili rekord Polski jako „najstarsza załoga rejsu (średnia wieku żeglarzy)”.

– Bardzo cieszymy się z tego rekordu – zapewnia Zygmunt Kędzierski, kapitan jachtu „The Wind”. – Rejs się udał, wszyscy są zdrowi, nikt nie wypadł za burtę, ani nie kopnął w kalendarz. I osiągnęliśmy to, co chcieliśmy!

Członkowie Klubu Żeglarskiego „Korab” w Radomiu zaokrętowali się na jacht „The Wind” w sobotę 27 lipca w Kołobrzegu, po czym wypłynęli w kierunku Bornholmu. Ich pierwszym przystankiem było Rønne, a następnie dotarli do Simrishamn w Szwecji. Potem wrócili na Bornholm, zwiedzili Christiansø, a stamtąd pożeglowali z powrotem do Kołobrzegu. Wpłynęli tam w piątek 2 sierpnia.

Fot. Janusz Dasiewicz

Tym samym nestorzy ustanowiło rekord według kryteriów ustalonych przez polskie Biuro Rekordów.

Wytyczne dla „najstarsza załoga rejsu (średnia wieku żeglarzy)”

– Rozpoczęcie oraz zakończenie wydarzenia należy ogłosić głośnym sygnałem rozpoznawalnym przez wszystkich uczestników. Czas wydarzenia powinna mierzyć osoba doświadczona w dowolnej dziedzinie sportu (np. żeglarstwa).

– Każdy z uczestników próby może zostać policzony tylko jeden raz.

– W próbie może uczestniczyć grupa żeglarzy o nielimitowanym składzie. Skład grupy nie może być jednak mniejszy niż 12 osób i przez cały czas trwania rejsu musi pozostać taki sam.

– Do końcowego wyniku rekordu zostanie wzięta pod uwagę średnia wieku żeglarzy, którzy ukończyli rejs.

– Minimalny średni wiek załogi niezbędny do pobicia rekordu wynosi 75 lat.

– Pogoda przez cały rejs była jak na Karaibach – opowiada kapitan jachtu. – Wszyscy jesteśmy mocno opaleni. Pływało się też spokojnie i nie było żadnych niebezpieczeństw. Atrakcji nie brakowało również na lądzie. Chłopcy byli zachwyceni zwłaszcza pięknym Christiansø oraz Nexø, gdzie trafiliśmy na festiwal jazzowy.

W skład załogi weszli Eugeniusz Bąk, Zbigniew Bobiński, Andrzej Burda, Janusz Dasiewicz, Wacław Haber, Andrzej Kaczmarek, Zygmunt Kędzierski, Andrzej Łuczycki, Jerzy Reymond, Antoni Rosner, Lech Wiśniewski i Bogdan Wyciszkiewicz. Ich średnia wieku wynosi nieco ponad 75 lat.

– Już rozmawialiśmy całą załogą o tym, że za rok trzeba wrócić i nasz rekord pobić – zapewnia Zygmunt Kędzierski. – Tylko tym razem planujemy wystartować z Gdyni. Ale liczymy się z tym, że znajdą się też inni chętni, żeby się z rekordem zmierzyć.

Zachęcamy wszystkich żeglarzy do zmierzenia się z rekordem, który ustanowić chcą żeglarze z Klubu Żeglarskiego „Korab”. Szczegółowe wytyczne.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ