< Powrót
25
września 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Cezary Spigarski www.oficynamorska.pl

Znamy nowych mistrzów Polski załóg dwuosobowych!

Dawid i Rafał Sosnowscy zostali nowymi mistrzami Polski załóg dwuosobowych. Tym samym zakończył się tegoroczny cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowych zostały rozegrane w dniach 23-25 września w Gdyni. Wzięło w nich udział pięć jachtów. Tytuł Polski, po rocznej przerwie, zdobyli Dawid i Rafał Sosnowscy, reprezentujący Yacht Club Sopot, startujący na jachcie „Hedaa”. Za nimi uplasowały się załogi jachtów „Vataha 2”, „Moana X”, „Neoprofil” i „Diamant GT”.

– Zapisaliśmy się do regat na ostatnią chwilę – mówi Rafał Sosnowski. – Dosłownie na dwie godziny przed terminem zamknięcia zgłoszeń. To zasługa Piotra Adamowicza, który nas cisnął w tej sprawie. Byliśmy w Niemczech na wyjeździe służbowym i prosto z tego wsiedliśmy na jacht.

Podczas regat rozegrano dwa wyścigi: krótki (12 Mm) i długi (140 Mm), którego pierwszy znak kursowy był ustawiony przy nowej pławie NS (podejście do portu Nowy Świat), działającej od tygodnia. W krótkim wyścigu triumfował „Neoprofil” (którego awaria wyeliminowała z drugiego wyścigu) a w długim “Vataha 2”.

– Naszą taktykę na całe regaty ustawił, wbrew pozorom, krótki bieg, w którym zajęliśmy drugie miejsce – opowiada Sosnowski. – Najważniejsze dla nas było być przed “Moaną X”, dlatego musieliśmy przede wszystkich ich pilnować. Na pierwszej boi my byliśmy pierwsi, na drugiej oni byli pierwsi, na czwartej znowu my byliśmy pierwsi i tak się cały czas wyprzedzaliśmy pozostając w kontakcie wzrokowym. Noc była krótka. Nie udało nam się wyprzedzić ich w czasie bezwzględnym, byli po prostu pierwsi, ale po przeliczeniu byliśmy miejsce przed nimi i to wystarczyło.

Podczas zmagań wiał słaby i średni wiatr, który sprawił zwycięzcom sporo kłopotu.

– To nie były dla nas warunki – mówi Sosnowski. – My wolimy, żeby silnie wiało, a wiało słabo. Tym bardziej wynik cieszy.

Długi wyścig był tradycyjnym jesiennym wyścigiem offshorowym CoolDown, w którym udział wzięło sześć jachtów. Zwycięstwem w nim cieszyła się załoga „Vatahy 2”. Zarówno MŻMP załóg dwuosobowych jak i CoolDown zaliczane są do klasyfikacji Off-Short Racing oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

– Przede wszystkim jestem przeszczęśliwy, że udało się te regaty w ogóle przeprowadzić, chociaż w drugim terminie – mówi organizator mistrzostw Paweł Wilkowski. – Frekwencja nie była duża, ale za to na linii startu pojawiły się znakomite załogi.

Uroczyste wręczenie medali nowym mistrzom Polski załóg dwuosobowych odbędzie się w listopadzie na specjalnej gali.

Portem regat była Marina Yacht Park Gdynia a organizatorem START-UP Paweł Wilkowski. Zawody odbyły się pod honorowym patronatem prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zmagania o tytuł mistrza Polski załóg dwuosobowych zakończyły cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski. Przypomnijmy, że poznaliśmy już mistrzów polski załóg wieloosobowych i jednoosobowych.

Strona wydarzenia

MŻMP załóg dwuosobowych – wyniki

CoolDown – wyniki

Wyścig krótki – wyniki

Wyścig długi – wyniki

MŻMP – lista startowa

CoolDown – lista startowa

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ