< Powrót
21
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Wojciech Lewandowski
mistrzostwa Europy i świata
Tegoroczni reprezentanci Polski w klasie Optimist.

Znamy reprezentantów Polski na mistrzostwa Europy i świata Optimistów

Po dwóch eliminacjach – Pucharze KS „Zatoka” Puck i Pucharze Dziwnowa – udało się wyłonić 12 zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa Europy i świata w klasie Optimist.

Musiały wystarczyć dwie, a nie jak w latach ubiegłych trzy imprezy, żeby przedstawić listę reprezentantów na najważniejsze imprezy klasy Optimist. Wszystko dlatego, że w tym roku mistrzostwa Europy odbędą się już pod koniec czerwca, więc na przeprowadzenie jeszcze jednych zawodów brakowało czasu. Mimo niesprzyjających warunków wiatrowych zarówno w Pucharze KS „Zatoka” Puck, jak i Pucharze Dziwnowa udało się przeprowadzić wystarczającą liczbę wyścigów, żeby wyłonić najlepszych dwunastu Optimiściarzy.

Na mistrzostwa Europy, które odbędą się we Francji w dniach 22-29 czerwca, pojadą: Paulina Rutkowska i Filip Jarosiewicz (oboje YKP Gdynia), Jeremi Szczukowski i Jacek Kalinowski (Chojnicki Klub Żeglarski), Maja Kwiek i Ignacy Oźminkowski (KS Spójnia Warszawa) oraz Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk). Trenerem kadry jest Karol Jączkowski, a team leaderem Przemysław Struś.

W mistrzostwach świata, które zostaną zorganizowane w dniach 6-16 lipca w karaibskim państwie Antigua i Barbuda, popłyną: Patryk Chełkowski i Mateusz Gigielewicz (obaj Giżycka Grupa Regatowa), Maciej Iliński i Oskar Ponto (obaj YKP Gdynia) oraz Antoni Lipiński (Chojnicki Klub Żeglarski). Trenerem kadry jest Jacek Turczynowicz, a team leaderem Artur Burdziej.

Znany jest też plan przygotowań do tych imprez. W dniach 29 maja – 2 czerwca w Górkach Zachodnich odbędzie się zgrupowanie kadry w ramach Akademii PZŻ, czyli Kadry Narodowej Juniorów. Następnie 10-16 czerwca w tym samym miejscu zorganizowane zostanie zgrupowanie obydwu reprezentacji, które dla kadry na mistrzostwa Europy będzie BPS (bezpośrednim przygotowaniem startowym). Następnie 23-27 czerwca w Gdyni odbędzie się BPS dla kadry na mistrzostwa świata.

Mistrzostwa Świata odbywają się w tym roku na wyspie Antigua na Karaibach. W związku z tym, że wyjazd tam jest bardzo kosztowny, a finansowe wsparcie Polskiego Związku Żeglarskiego jest tylko dla reprezentacji na mistrzostwa Europy, Polskie Stowarzyszenia Klasy Optimist szuka sponsora reprezentacji na mistrzostwa świata. W zamian oferuje tytuł sponsora reprezentacji, umieszczenie jego logo na odzieży reprezentacji oraz dedykowany materiał z imprezy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ