Znani i nieznani

Znani i nieznani: Jerzy Idzikowski

Przez marynarzy nazywany jest „żeglarzem”, przez żeglarzy – „marynarzem”. Nie bez powodu – Jerzy Idzikowski życie dzieli pomiędzy marynarski zawód a żeglarską pasję. Łącznie na morzach i oceanach …

Znani i nieznani: Jerzy Idzikowski00 Jerzy Idzikowski 16 05 2023 LTD 8424
Galeria zdjęć (4) - zobacz wszystkie

Przez marynarzy nazywany jest „żeglarzem”, przez żeglarzy – „marynarzem”. Nie bez powodu – Jerzy Idzikowski życie dzieli pomiędzy marynarski zawód a żeglarską pasję. Łącznie na morzach i oceanach przepłynął zaś ponad 1,3 mln Mm.

Jerzy Idzikowski urodził się 24 października 1951 roku w Częstochowie. Swoją przygodę z morzem rozpoczął jako ośmiolatek – po pierwszej klasie szkoły podstawowej.

– Całą rodziną i ze znajomymi pojechaliśmy do Stegny Gdańskiej – wspomina Jerzy Idzikowski. – Pamiętam, że wspiąłem się na wydmę i po raz pierwszy zobaczyłem morze. Zakochałem się w nim, zacząłem zbierać „Tygodnik Morski”, a później miesięcznik „Morze”. Żeglować zacząłem kilka lat później, kiedy ojciec wziął mnie nad Jezioro Rożnowskie, gdzie popływałem na Omedze. Bardzo mi się spodobało!

Szanse na żeglarski rozwój Jerzy Idzikowski zyskał w 1966 roku, kiedy jego ojciec dostał pracę w Hucie im. Bolesława Bieruta w Częstochowie. Dowiedział się tam, że hutniczy klub żeglarski LOK organizuje kurs na patent żeglarza jachtowego. W tym samym roku uzyskał ten pierwszy stopień żeglarski, a następnie postawił przed sobą kolejny cel – patent sternika.

Reklama · Znani i nieznaniReklama przy sylwetkach żeglarzyReklama i współpraca
Jerzy Idzikowski
Jerzy Idzikowski

Jerzy Idzikowski (w środku, w berecie) na rejsie kandydackim na „Darze Pomorza” w 1969 roku.
Fot. arch. Jerzego Idzikowskiego

– Kurs w Jastarni na sternika jachtowego kosztował 1600 zł – opowiada. – Uzbierałem 400 zł, a od klubu dostałem 1200 zł jako nagrodę za pracę społeczną przy konserwacji jachtów. Udało się zdobyć patent, a ja do końca wakacji zostałem w Jastarni, pracując jako tzw. młodszy instruktor. Udało mi się też popłynąć w swój pierwszy pełnomorski rejs na „Henryku Rutkowskim”. A rok później rozpocząłem studia na Wyższej Szkole Morskiej, ponieważ chciałem popłynął na „Darze Pomorza”.

Podczas rejsu kandydackiego na „Darze Pomorza” dostał pseudonim „Ojo” – po bohaterze filmu „Karmazynowy Pirat”, który świetnie znał się na linach. Szybko trafił też do Sekcji Żeglarskiej Akademickiego Klubu Morskiego przy Wyższej Szkole Morskiej, gdzie dalej rozwijał się żeglarsko pod okiem słynnego żeglarza, opiekuna klubu Zbigniewa Szpetulskiego. W 1970 roku zdał egzamin praktyczny i teoretyczny na stopień jachtowego sternika morskiego, a w 1973 roku otrzymał patent jachtowego kapitana żeglugi bałtyckiej.

Jerzy Idzikowski
Jerzy Idzikowski
Reklama · Znani i nieznaniPromuj swoją markęSprawdź ofertę

Jerzy Idzikowski na rufie „Konstantego Maciejewicza” w 1975 roku.
Fot. arch. Jerzego Idzikowskiego

W 1975 roku Jerzy Idzikowski został jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej i poprowadził rejs na „Konstantym Maciejewiczu” dookoła Islandii oraz przez słynną z bardzo silnych prądów cieśninę Pentland Firth. Rejs został nagrodzony III Nagrodą Honorową Rejs Roku 1975. W tym samym roku po raz pierwszy pływał „Zawiszą Czarnym”. W 1976 roku wyruszył w kolejną wyprawę, tym razem na jachcie „Otago”. Celem był Archangielsk nad Morzem Białym.

– Po Archangielsku następnym portem był Murmańsk – wspomina. – Niestety nasz silnik pomocniczy Volvo-Penta odmówił posłuszeństwa, więc wymyśliłem, że popłyniemy na Wyspę Niedźwiedzią, gdzie jest szansa, że miejscowi mechanicy będą w stanie go naprawić. Byłem tam w 1970 roku na „Janie Turlejskim” z kapitanem Wiktorem Gorządkiem i bardzo mi się spodobała. Trafiliśmy tam bezproblemowo. Załoga jachtu w dwóch partiach odwiedziła wyspę. Ja byłem w tej drugiej grupie – mechanicy ze stacji norweskiej obiecali pomoc. Gdy byłem na wyspie dowiedziałem się, że wiatr się zmienił i stężał, a jacht zdryfował na półkę skalną.

Nikomu z załogi na szczęście nic się nie stało, ale uszkodzony „Otago” zatonął po próbie ściągnięcia ze skał przez norweskich ratowników. Jerzemu Idzikowskiemu na trzy lata cofnięto zaś uprawnienia do prowadzenia jachtów.

Reklama · Znani i nieznaniArtykuł sponsorowanyZapytaj o pakiet

– Uważam, że ocean daje czasami człowiekowi prztyczka w nos i uczy pokory – opowiada. – Tak to przyjąłem. Ale gnojono mnie dość długo. Byłem znany jako ten, który utopił „Otago”. Dlatego odsunąłem się trochę od polskiego żeglarstwa.

W 1976 roku Jerzy Idzikowski rozpoczął pracę w Polskich Liniach Oceanicznych. W 1983 roku został kapitanem żeglugi małej, a trzy lata później kapitanem żeglugi wielkiej. W 1987 roku był kapitanem „Drużby” i „Mira” – sióstr „Daru Młodzieży” – w próbach morskich. Ponadto w 1987 roku jako kapitan stażysta prowadził pod okiem kapitana Dariusza Drapelli „Zawiszę Czarnego”, a w 1989 roku dowodził „Oceanią”.

– Żaglowce zawsze mi się podobały, bo żagle to jest sztuka – mówi. – Kiedyś głównie na nich wykonywano manewry w basenie żeglarskim.

Znani i nieznani: Jerzy Idzikowski
Znani i nieznani: Jerzy Idzikowski

Jerzy Idzikowski z żoną Anitą i córką Moniką na statku „Vasos” na Kanale Sueskim w 1991 roku.
Fot. arch. Jerzego Idzikowskiego

Reklama · Znani i nieznaniWyróżnij swoją firmęSprawdź cennik

W 1988 roku rozpoczął zaś pływanie na statkach obcych bander. Łącznie był kapitanem 47 statków, a podczas żeglarskiej i marynarskiej kariery przepłynął w sumie ponad 1 350 000 Mm. I mimo formalnego przejścia na emeryturę wciąż żegluje.

– Byłem kapitanem „Bonawentury”, „Zawiszy Czarnego” i „Bryzy H” – opowiada Jerzy Idzikowski. – W ubiegłym roku pływałem jako oficer i wykładowca astronawigacji na „Generale Zaruskim”. W najbliższym czasie w podobny rejs wybieram się na żaglowcu „Kapitan Borchardt”. Jestem też instruktorem w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami w Iławie.

Ponadto Idzikowski kończy właśnie książkę poświęconą astronawigacji, która stała się jego pasją.

– Pamiętam, jak na „Janie Turlejskim” starszy oficer pokazał nam sekstant – opowiada. – Był on zawsze pięknym symbolem nawigatorów. A zajęcia, choć wymagające, bardzo mi się podobały. Potem podczas rejsu na „Darze Pomorza” miałem chody, bo ładnie „łapałem” pozycję. Później w PLO w żegludze oceanicznej też tylko sekstantu używaliśmy. I teraz postanowiłem zebrać wszystkie własne doświadczenia oraz stosowane na świecie metody. Książka powinna ukazać się drukiem już jesienią.

Jerzy Idzikowski, ur. 24 października 1951 roku w Częstochowie, obecnie mieszka w Gdyni. Kapitan jachtowy oraz żeglugi wielkiej. Uczestnik dalekomorskich rejsów, m.in. dookoła Islandii, dowódca żaglowców, miłośnik astronawigacji. Pokonał na jachtach, żaglowcach i statkach łącznie ponad 1,3 mln Mm.
← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
Baza wybitnych ludzi żeglarstwaPomorski Związek Żeglarski24 listopada 202512:30Baza wybitnych ludzi żeglarstwaAdam Mauks · 4 min czytaniaZapraszamy do zgłaszania kandydatów do Kryształowego Żagla 2025!Pomorski Związek Żeglarski3 listopada 202511:20Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Kryształowego Żagla 2025!Tomasz Falba · 2 min czytaniaZnani i nieznani: Maciej RułkaZnani i nieznani21 sierpnia 202511:13Znani i nieznani: Maciej RułkaAdam Mauks · 2 min czytaniaZnani i nieznani: Agnieszka Mazur i Tomasz MazurZnani i nieznani3 czerwca 202510:33Znani i nieznani: Agnieszka Mazur i Tomasz MazurMaciej Frąckiewicz · 10 min czytaniaZnani i nieznani: Leszek UlewiczZnani i nieznani30 maja 202511:49Znani i nieznani: Leszek UlewiczAdam Mauks · 2 min czytaniaZnani i nieznani: Katarzyna DebernyZnani i nieznani23 maja 202512:35Znani i nieznani: Katarzyna DebernyMaciej Frąckiewicz · 6 min czytaniaZnani i nieznani: Dariusz DziecielskiZnani i nieznani5 maja 202512:36Znani i nieznani: Dariusz DziecielskiAdam Mauks · 2 min czytaniaZnani i nieznani: Piotr StelmarczykZnani i nieznani25 kwietnia 202511:48Znani i nieznani: Piotr StelmarczykMaciej Frąckiewicz · 5 min czytaniaZnani i nieznani: Marek StańczykZnani i nieznani16 kwietnia 202512:33Znani i nieznani: Marek StańczykMaciej Frąckiewicz · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Andrzej ApolloZnani i nieznani28 marca 202511:24Znani i nieznani: Andrzej ApolloAdam Mauks · 3 min czytaniaZnani i nieznani: Monika WitkowskaZnani i nieznani21 marca 202511:02Znani i nieznani: Monika WitkowskaMaciej Frąckiewicz · 8 min czytaniaZnani i nieznani: Ewa JodłowskaSport i regaty13 marca 202512:12Znani i nieznani: Ewa JodłowskaAdam Mauks · 3 min czytaniaZnani i nieznani: Paweł CzubaZnani i nieznani20 lutego 202511:39Znani i nieznani: Paweł CzubaMaciej Frąckiewicz · 5 min czytaniaZnani i nieznani: Magda MakowskaZnani i nieznani17 stycznia 202512:12Znani i nieznani: Magda MakowskaAdam Mauks · 3 min czytaniaZnani i nieznani: Małgorzata RzepeckaZnani i nieznani10 stycznia 202511:39Znani i nieznani: Małgorzata RzepeckaAdam Mauks · 3 min czytaniaZnani i nieznani: Marek KreftZnani i nieznani3 stycznia 202511:44Znani i nieznani: Marek KreftAdam Mauks · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Arkadiusz KomorowskiPomorski Związek Żeglarski27 grudnia 202411:02Znani i nieznani: Arkadiusz KomorowskiAdam Mauks · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Aldona ZawalskaZnani i nieznani20 grudnia 202412:12Znani i nieznani: Aldona ZawalskaAdam Mauks · 5 min czytaniaZnani i nieznani: Wojciech MaleikaZnani i nieznani6 grudnia 202411:20Znani i nieznani: Wojciech MaleikaAdam Mauks · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Ewa LewandowskaPomorski Związek Żeglarski15 listopada 202412:08Znani i nieznani: Ewa LewandowskaAdam Mauks · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Barbara i Tomasz BordaZnani i nieznani31 października 202412:24Znani i nieznani: Barbara i Tomasz BordaJędrzej Szerle · 5 min czytaniaZnani i nieznani: Maciej CylupaZnani i nieznani17 października 202412:08Znani i nieznani: Maciej CylupaAdam Mauks · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Wiktor LeszczyńskiZnani i nieznani3 października 202411:29Znani i nieznani: Wiktor LeszczyńskiAdam Mauks · 4 min czytaniaZnani i nieznani: Bohdan OppenheimZnani i nieznani5 września 202411:39Znani i nieznani: Bohdan OppenheimAdam Mauks · 5 min czytania