< Powrót
2
września 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
zbiory T. Kowalskiej
Bolesław K. Kowalski

Bolesław K. Kowalski dołączy do żeglarskiego panteonu

W najbliższą niedzielę 4 września Aleja Żeglarstwa Polskiego wzbogaci się o kolejną tablicę. O godzinie 12 na falochronie południowym gdyńskiej mariny upamiętniony zostanie Bolesław K. Kowalski. Serdecznie zapraszamy.

Dokładnie rok temu, 2 września 2015 roku, na wieczną wachtę odszedł Bolesław Kazimierz Kowalski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa i sędzia. Najbardziej znany jako dowódca naukowo-badawczych rejsów na „Śmiałym” i „Darze Opola” oraz współzałożyciel Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich. W najbliższą niedzielę 4 września ta niezwykła postać zostanie uhonorowana tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego.

Więcej informacji o Bolesławie K. Kowalskim można znaleźć w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

W uroczystości wezmą udział rodzina i przyjaciele żeglarza, władze Gdyni, przedstawiciele Polskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich. O odpowiednią oprawę artystyczną tego wydarzenia zadba Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Odsłonięciu tablicy jest częścią obchodów 50-lecia Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, które w dniach 3-4 września odbędą się w Gdyni. Podczas uroczystości Nagrodę Chwały Mórz otrzyma od Bractwa Zygmunt Choreń – inżynier i twórca żaglowców. Więcej informacji na stronie Mesy.

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica Ludomira Mączki.

Aleja Żeglarstwa Polskiego jest jedną z inicjatyw Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego i Zdzisława Pieńkawy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0