26 regat w jubileuszowym sezonie klasy Omega
Imprezy w całej Polsce, świętowanie 80-lecia klasy i dalsze prace nad przepisami – tak zapowiada się sezon 2022 w Polskim Związku Klasy Omega.
Obecny rok obfituje w ważne rocznice dla polskiego żeglarstwa. 100 lat temu powstał Chojnicki Klub Żeglarski i Polski Klub Morski w Gdańsku, 90 lat temu Akademicki Klub Morski w Gdańsku, a pół wieku temu „Dar Pomorza” odniósł sensacyjne zwycięstwo w regatowym debiucie w The Tall Ships’ Races. 80-lecie świętuje także klasa Omega, która została skonstruowana w okupowanej Warszawie przez Juliusza Sieradzkiego.
– Nie wiedzieliśmy jak będzie wyglądał ten sezon pod względem pandemicznym, dlatego nie tworzyliśmy wielkich planów, ale mamy kilka pomysłów na obchody – mówi Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – Prawdopodobnie w Żninie odbędą się regaty 80-lecia klasy Omega. Mamy nadzieję, że uda nam się wtedy nadać tytuły honorowych członków Związku kilku najbardziej zasłużonym działaczom.
Łącznie w tym sezonie odbędzie się 26 imprez dla klasy Omega. Siedem z nich w ramach Porta Pucharu Polski, dziewięć w Podlaskiej Lidze Żeglarskiej oraz po pięć w Pucharze Śląska i Pucharze Ziem Zachodnich. Inauguracja już w weekend 23-24 kwietnia w Iławie.
– W końcu po dwóch pandemicznych latach zapowiada się normalny sezon – tłumaczy Sokołowski. – W tym roku w Pucharze Polski mamy zaplanowanych siedem imprez i spodziewamy się dużej frekwencji. Już trzeci sezon z rzędu partnerem tytularnym cyklu jest firma Porta, rozpoczęliśmy też współpracę z firmą Mine Master. Dzięki nim mamy możliwość organizacji regat na wysokim poziomie.
W kalendarzu ważne miejsce odgrywały będą dwie trzydniowe imprezy – Memoriał Juliusza Sieradzkiego w Pucku, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia, oraz zaplanowane w dniach 23-25 września mistrzostwa Polski w Krynicy Morskiej.
W 2022 roku Polski Związek Klasy Omega zamierza też sfinalizować trwające od kilku lat prace nad przepisami klasowymi.
– Pojawiło się trochę dyskusji dotyczących sposobu mierzenia łódek, tak żeby był on maksymalnie przyjazny dla producentów jachtów – mówi prezes PZKO. – Nie udało nam się wystarczająco wyjaśnić spornych kwestii, więc uznaliśmy, że skoro nic nas nie goni, lepiej opóźnić wprowadzenie przepisów. Nowy członek zarządu Michał Ruciński podjął się doprowadzenia tematu do końca i mamy nadzieję, że w tym roku zamkniemy sprawę.
Strona Polskiego Związku Klasy Omega