< Powrót
30
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Uroczystość odsłonięcia tablicy.

40-lecie „Daru Młodzieży” zostało upamiętnione w Gdyni

Na nabrzeżu Pomorskim w Gdyni w czwartek 30 czerwca odsłonięta została tablica poświęcona „Darowi Młodzieży”. Wydarzenie upamiętniło 40-lecie podniesienia bandery na żaglowcu szkolnym Uniwersytetu Morskiego.

4 lipca 1982 roku odbyło jedno z ważniejszych wydarzeń w historii polskich żaglowców. Po ponad 50 latach „Dar Pomorza” kończył służbę, a rozpoczynał ją „Dar Młodzieży”. W zorganizowanej wówczas uroczystości wzięli udział wybitni kapitanowie – Kazimierz Jurkiewicz, Tadeusz Olechnowicz i pełniący wówczas funkcję II oficera Henryk Śniegocki. Sześć dni później, 10 lipca, fregata wypłynęła w dziewiczy rejs do Europy Zachodniej na regaty The Tall Ships Races. Historyczny reportaż z tego wydarzenia zobaczyć można na stronie TVP.

40-lecie „Daru Młodzieży” w służbie szkolnictwa morskiego uczcili wspólnie Uniwersytet Morski i Fundacja Lechosława Bar, działająca na rzecz edukacji morskiej.

– „Dar Młodzieży” jest symbolem – mówi Lechosław Bar. – Entuzjazm po ogłoszeniu zbiórki pieniędzy na jego budowę 28 stycznia 1978 roku był tak wielki, że już następnego dnia zaczęły wpływać pieniądze. Żaglowiec mógł zostać zbudowany. Powstał w Stoczni Gdańskiej, wyposażony w polskie urządzenia. I już od 40 lat pływa, szkoli i cały czas jest piękny.

W uroczystości zorganizowanej w czwartek 30 czerwca wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wśród nich m.in. przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego Bogumił Łączyński, komendant „Daru Młodzieży” Rafał Szymański, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń, wicedyrektor MMW Aleksander Gosk, dziennikarka Małgorzata Sokołowska i honorowy członek Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej Andrzej Matulewicz.

Po tradycyjnym podniesieniu bandery o godzinie 8 i okolicznościowych przemowach, przy dźwięku świstu trapowego, odsłonięto tablicę.

Młodzieży

Tablica poświęcona „Darowi Młodzieży”.
Fot. Tadeusz Lademann

Wydarzenie było ostatnim akcentem obchodzonego w tym roku 40-lecia „Daru Młodzieży”. 28 i 29 maja fregata była udostępnione do zwiedzania, na jej pokładzie odbył się też koncert Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Jubileusz obchodzony był również 21 czerwca podczas uroczystości 102. rocznicy Szkolnictwa Morskiego. W obecności społeczności akademickiej pokazano film nagrany podczas dni otwartych żaglowca, ogłoszono wyniki konkursu „Wspomnienia z praktyk na Darze Młodzieży” oraz zwodowano album „Dar Młodzieży. 40 lat”.

Tablica poświęcona „Darowi Młodzieży” to kolejna płyta odsłonięta na nabrzeżu Pomorskim. Wcześniej upamiętniono w tym miejscu słynnych kapitanów – Kazimierza Porębskiego, Mamerta Stankiewicza, Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza, Kazimierza Jurkiewicza, Wiktora Gorządka, Leszka Wiktorowicza i Tadeusza Olechnowicza.

„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata, której armatorem jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Banderę podniesiono na niej w 4 lipca 1982 roku. W latach 1987-1988 po raz pierwszy opłynął świat. 20 maja 2018 roku wypłynął w wokółziemski Rejs Niepodległości z okazji setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy, który ukończył 28 marca   2019 roku. W 2022 roku żaglowiec obchodzi 40-lecie służby.

Zdigitalizowane archiwalne reportaże z rejsów „Daru Młodzieży” w latach 80. oglądać można na stronie Telewizji Polskiej. Do tej pory udostępniono cztery materiały poświęcone: dziewiczej wyprawie żaglowca, startowi w Operacji Żagiel ’82, a także pierwszym dwóm i ostatniemu etapowi Operacji Żagiel ’84.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2