< Powrót
13
października 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Sailing Energy / World Sailing
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar chwilę po zdobyciu srebrengo medalu igrzysk olimpijskich w Tokio.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar chcą żeglować razem

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń) stwierdziły, że nadal chcą pływać razem i pozostać przy żeglarstwie olimpijskim. Aby było to możliwe, tegoroczne wicemistrzynie olimpijskie w klasie 470 muszą zmienić konkurencję. Zdecydowały, że spróbują swoich sił w klasie 49erFX.

Letnie igrzyska olimpijskie, które odbyły się w tym roku w Tokio były ostatnimi dla klasy 470 kobiet i mężczyzn. Za trzy lata w Paryżu będą na niej startować tylko załogi mieszane. Zmiany w programie konkurencji żeglarskich podczas igrzysk postawiły Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar przed trudną decyzją. Jeśli chciałyby dalej pływać w klasie 470, Agnieszka musiałaby poszukać nowego załoganta, a Jolanta sternika.

– Zastanawiałyśmy się co zrobić w sytuacji, kiedy nie możemy już razem z Jolą pływać na 470-tce – mówi Agnieszka Skrzypulec. – Pojawiła się propozycja, żeby stworzyć dwie mieszane załogi. Stwierdziłyśmy jednak, że takie rozwiązanie nie będzie dla nas dobre, ponieważ zawodnicy w naszym kraju, pływający obecnie w tej klasie, są od nas dużo młodsi. Trudno byłoby nam stworzyć nowe załogi zupełnie od zera, które w niedługim czasie miałyby się stać konkurencyjne na arenie międzynarodowej.

Obie panie nie chcą jeszcze kończyć zawodniczej kariery. Nadal mają dużo energii, żeby ścigać się na najwyższym światowym poziomie.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.
Fot. Sailing Energy / World Sailing

– Jako, że chcemy pływać razem, postanowiłyśmy coś w tym kierunku zrobić – mówi doświadczona sterniczka. – I wymyśliłyśmy, żeby spróbować w klasie 49erFX. Będziemy mogły wykorzystać nabyte przez wiele lat umiejętności, tylko musimy nauczyć się nowej łódki. To duże wyzwanie, ponieważ oba jachty bardzo się od siebie różnią, ale się nie poddamy.

Reprezentantki Polski muszą jeszcze chwilę zaczekać, zanim rozpoczną treningi w nowej klasie, ponieważ niedługo po igrzyskach Agnieszka doznała urazu dłoni i potrzebna była operacja.

– Zerwałam ścięgno w prawej dłoni – wyjaśnia Agnieszka. – Ale kiedy tylko zdejmą mi gips, zacznę powoli wykonywać ćwiczenia siłowe. Łódka 49erFX powinna być lepsza dla mojej dłoni, ponieważ będzie tam obciążona w mniejszym stopniu niż na jachcie klasy 470.

Agnieszka z Jolą tworzyły załogę w latach 2008-2012, a ponownie zaczęły razem pływać w 2017 roku i ten stan utrzymuje się do dziś. Na igrzyskach w Londynie w 2012 roku zajęły  12. miejsce. W Rio de Janeiro zaś, w 2016 roku, rywalizowały miedzy sobą. Załoga Skrzypulec Mrózek Gliszczynska zakończyła starty na miejscu 10., a Lara Vadlau z Jolantą Ogar na 9.

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar na podium olimpijskim w Tokio.
Fot. Sailing Energy / World Sailing

Agnieszka Skrzypulec urodziła się 3 czerwca 1989 roku w Szczecinie. Reprezentantka Polski w klasie 470. Jej trenerem jest Zdzisław Staniul, a klubem SEJK Pogoń Szczecin.

Największe sukcesy:
Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012 – 12. miejsce (z Jolantą Ogar)
Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016 – 10. miejsce (z Irminą Mrózek Gliszczynską)
Mistrzostwa świata, Saloniki 2017 – 1. miejsce (z Irminą Mrózek Gliszczynską)
Mistrzostwa Europy, Monako 2017 – 3. miejsce (z Jolantą Ogar)
Światowe wojskowe igrzyska sportowe, Wuhan 2019 – 1. miejsce (z Jolantą Ogar)
Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 (2021) – 2. miejsce (z Jolantą Ogar)

Jolanta Ogar urodziła się 28 kwietnia 1982 roku w Brzesku. Reprezentantka Polski w klasie 470. Trener – Zdzisław Staniul, klub – UKŻ Wiking Toruń.

Wybrane sukcesy:
Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012 – 12. miejsce (z Agnieszką Skrzypulec)
Mistrzostwa świata, Santander 2014 – 1. miejsce (z Larą Vadlau)
Mistrzostwa Europy, Ateny 2014 – 1. miejsce (z Larą Vadlau)
Mistrzostwa świata, La Rochelle 2013 – 2. miejsce (z Larą Vadlau)
Mistrzostwa Europy, Formia 2013 – 3. miejsce (z Larą Vadlau)
Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016 – 9. miejsce (z Larą Vadlau)
Mistrzostwa Europy, Monako 2017 – 3. miejsce (z Agnieszką Skrzypulec)
Światowe wojskowe igrzyska sportowe, Wuhan 2019 – 1. miejsce (z Agnieszką Skrzypulec)
Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 (2021) – 2. miejsce (z Agnieszką Skrzypulec)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ