< Powrót
8
czerwca 2018
Tekst:
Władysław Chmielewski, dol
Zdjęcie:
arch. Władysława Chmielewskiego
„Buena”
Władysław Chnielewski (po lewej) ze współorganizatorem duńskich regat Mortenem Tomsenem.

„Buena” ścigała się w Danii

Władysław Chmielewski na jachcie „Buena” zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej duńskich regat samotników One Stare Challenge 2018. Wyścig rozegrano po raz drugi i ponownie szczeciński żeglarz był jedynym Polakiem, który ukończył tę imprezę.

Na starcie regat 1 czerwca pojawiło się 48 zawodników. Jachty podzielono na cztery grupy. „Buena” wystartowała w drugiej grupie, wraz z 20 innymi zawodnikami. Reprezentant Polski tak relacjonuje przebieg zmagań w mailu nadesłanym do redakcji Żeglarski.info.:

„Trasa regat liczyła 106 mil morskich i prowadziła przez przepiękne Cieśniny Duńskie. Wyścig okazał się jednak dość trudny. Już po kilku godzinach, organizator Per Dragelund startujący na jachcie „Dory”, skręcił nogę w kolanie. Kontuzja okazała się tak poważna, że żeglarz musiał wycofać się z wyścigu. Łódź motorowa, asekurująca wyścig, przetransportowała go na brzeg, skąd przewieziono go do szpitala. W kolejnych godzinach zawodnicy toczyli walkę między sobą i zmagali się ze słabnącym wiatrem.

Po zapadnięciu ciemności jacht „Buena” na spinakerze wpłynął w zdradliwe wody cieśniny Bøgestrøm, gdzie prąd wodny ciągle przesuwa piaski, a nieoświetlane boje toru wodnego przesuwane są co roku. Mijane po drodze sieci rybackie i skupiska roślin wodnych, zmusiły mnie do zrzucenie spinakera i zmniejszenia prędkości. Spowodowało to stratę dwóch miejsc, jednak jeszcze przed świtem spinakery poszły w górę i walka rozgorzała na nowo.

Po okrążeniu wyspy Møn od wschodu i wypłynięciu z Gronsund na zatokę Hjelm Bugt „Buena” postawiła Code 0 i zaczęła odrabiać straty. Ze względu na słabe wiatry i przeciwne prądy morskie wyścig trwał długo. „Buena”, na 2 miejscu w swojej grupie (Medium 26-31), przekroczyła linię mety o godzinie 2 nad ranem w niedzielę, z czasem 40 godzin i 30 minut. Wyścig ukończyło jeszcze 11 innych jachtów. Ostatni zawodnik, Eric Lundquist ze Szwecji, na malutkim jachcie typu Etap 21i, wpłynął 10 minut przed zamknięciem mety”.

Władysław Chmielewski wywalczył przed rokiem mistrzostwo Polski samotników w klasie ORC i zdobył Puchar Poloneza. W minionym sezonie startował też w duńskich regatach One Star Challenge (był drugi w swojej grupie) i Quantum Denmark Rundt (czwarty w klasyfikacji Slow).

Dziś 8 czerwca szczeciński żeglarz wystartuje do kolejnej samotniczej rywalizacji w szwedzkich regatach Midsummer Solo Challenge.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ