< Powrót
2
grudnia 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
materiały prasowe / Robert Hajduk
Karol Jabłoński
Karol Jabłoński.

Dlaczego bojery nie znajdują się w programie igrzysk olimpijskich?

W lutym odbędą się kolejne zimowe igrzyska olimpijskie. I jak zawsze, w ich programie zabraknie bojerów. Tym bardziej żal, że Polacy od lat stanowią światową czołówkę w tej dyscyplinie sportu. Prym wiedzie w niej dwunastokrotny mistrz świata w klasie DN Karol Jabłoński. Dlaczego nie ma DN-ów na igrzyskach? 

Zima zbliża się wielkimi krokami i lada moment na zamarzniętych akwenach pojawią się bojery. Coraz mniej czasu zostało również do zimowych igrzysk olimpijskich, które w dniach 4-20 lutego 2022 roku odbędą się w Pekinie. Niestety w programie igrzysk nie ma klasy DN. Mogłaby to być konkurencja, która przyniosłaby Polsce wiele medali. Nasi reprezentanci regularnie stają na podium najważniejszych imprez w Europie i na świecie.

– Do tego, żeby dana dyscyplina znalazła się w programie igrzysk olimpijskich potrzebne jest odpowiednie lobby – mówi Karol Jabłoński. – Jedną z głównych przyczyn nieobecności bojerów na zimowych igrzyskach są pieniądze.  Zabezpieczenie akwenu regat, który jak wiadomo, zawsze jest duży, jest bardzo drogie.

Bojerowcy próbowali innego, niż zna większość żeglarzy, formatu ścigania się w klasie DN. Latanie odbywało się na dużo mniejszej trasie i brała w nim udział mniejsza liczba uczestników.

– W Stanach Zjednoczonych próbowaliśmy żeglować na bojerach na powierzchni zbliżonej do np. stadionu żużlowego – opowiada Karol Jabłoński. – Żeglarze jeździli dookoła i nie ukrywam, to również było widowiskowe. Ale nie miało kontynuacji.

Brak zdecydowania środowiska bojerowego

Środowisko bojerowe podjęło w przeszłości kilka prób włączenia klasy DN do programu igrzysk. Nie udało się, bojery wciąż pozostają sportem nieolimpijskim. Ale jak podkreśla nasz rozmówca – sportem pasjonującym.

Bojery

Fot. materiały prasowe / Robert Hajduk

– Niestety brakowało w tej kwestii jedności w naszym środowisku – przyznaje utytułowany żeglarz. – Chciały tego m.in. Polska czy Estonia, ale znaleźli się również tacy, którzy nie widzieli takiej potrzeby. W efekcie mogłoby się to  skończyć zepsuciem dobrej i przyjemnej atmosfery, jaka panuje wśród bojerowców.

Jednym z warunków zakwalifikowania danej dyscypliny do igrzysk jest odpowiednia liczba krajów, w których zawodnicy uprawiają dany sport. Z tym klasa DN nie miałaby problemu.

– W skokach narciarskich też nie ma zbyt wielu krajów, które mają swoich zawodników – wyjaśnia Jabłoński. – W ostatnim czasie na bojerach zaczęli latać Anglicy, Chińczycy, a nawet mieszkający w Europie Nowozelandczycy. W tym przypadku proporcje ze skokami są wyrównane i klasa DN spełniała ten warunek w kontekście igrzysk.

 

Michał Burczyński

Michał Burczyński. Fot. materiały prasowe / Robert Hajduk

Coraz mniejsze zainteresowanie żeglarstwem w Polsce

Problemem zaczyna być to, że wielu zawodników się starzeje, a coraz mniej młodych jest chętnych do uprawiania tego sportu. Gdyby bojery były sportem olimpijskim, na pewno zainteresowanie nimi byłoby większe.

– Łatwiej jest pojechać na narty czy snowboard niż zająć się bojerami – twierdzi dziesięciokrotny mistrz Polski. – Tutaj najpierw trzeba popracować przy sprzęcie, żeby odpowiednio go przygotować. Później jechać na jakiś akwen, czekać na wiatr albo na zniknięcie śniegu z lodu. Często w poszukiwaniu dobrego lodu trzeba pokonywać tysiące kilometrów. Następnie stać w kolcach i marznąć na akwenie. Tylko zapaleńcy wytrwają w tym sporcie. Na szczęście w Polsce mamy jeszcze dużo takich młodych osób.

Karol Jabłoński dostrzega jednak, że nawet w naszym kraju widać mniej chętnych do uprawiania żeglarstwa. Nie tylko lodowego, ale także jachtowego.

Bojery

Mistrzostwa świata i Europy juniorów w klasie DN w 2017 roku. Fot. materiały prasowe / Robert Hajduk

– Młodym ludziom się po prostu nie chce – przyznaje bojerowa legenda. – Wejście w ten sport nie jest takie proste, jak chociażby w piłkę nożną, siatkówkę, lekkoatletykę czy tenis ziemny. Wymaga też sporych nakładów finansowych. W żeglarstwie w kosztach są m.in. odpowiedni strój, który nie może być tylko koszulką i spodenkami. Sprzęt jest także bardzo kosztowny.

59-letni Karol Jabłoński jeszcze nie rezygnuje z latania i planuje wystartować w najbliższych bojerowych mistrzostwach świata. Regaty w dniach 19-26 lutego 2022 roku mają być połączone z mistrzostwami Europy.

– W tym roku mistrzostwa świata odbędą się tam, gdzie oczywiście będzie najlepszy lód – stwierdza Jabłoński. – Ponadto ważnym kryterium, jeśli chodzi o miejsce przeprowadzenia imprezy, będzie jak najlepsza sytuacja pandemiczna związana z COVID-19. Moim zdaniem, najprawdopodobniej tym razem odbędą się one w Szwecji. Jeśli w Polsce nie będzie w połowie lutego dużych restrykcji, to nasz kraj także będzie brany pod uwagę.

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
3

PODZIEL SIĘ OPINIĄ