< Powrót
19
października 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Offshore Doubles
Regaty załóg dwuosobowych CoolDown DOUBLE.

Dwuosobowe żeglarstwo offshorowe nabiera rozpędu

Olimpijska rywalizacja dwuosobowych jachtów offshorowych ma się zmaterializować  w Paryżu w 2024 roku. Tymczasem w połowie października powołane zostało do życia międzynarodowe stowarzyszenie Offshore Doubles. Wspierać ma imprezy, klasy i żeglarzy pływających offshorowo w formule dwuosobowej.

Regaty morskie w formule dwuosobowej od lat zyskują na popularności. Żeglarze ścigali się w niej nawet dookoła świata. Nie dziwi zatem decyzja walnego zgromadzenia federacji World Sailing o zastąpieniu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku klasy Finn dwuosobowym jachtem offshorowym. I właśnie z myślą o promocji tej formuły przed igrzyskami we Francji powstało stowarzyszenie Offshore Doubles.

– Nasz cel to 2000 członków w dwa tygodnie – mówił Stan Honey, skarbnik Offshore Doubles w wypowiedzi dla strony federacji World Sailing. – Chcemy pokazać Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, że  to rosnący segment żeglarstwa sportowego i ma poparcie w wielu krajach.

Inicjatorami powstania Offshore Doubles jest grupa żeglarzy z całego świata, m.in. wybitny samotnik oraz zdobywca Jules Verne Trophy Loïck Peyron, dwukrotna uczestniczka Volvo Ocean Race Dee Caffari i Matt Allen, były prezydent federacji Australian Sailing. Podstawowym celem organizacji ma być działanie na rzecz żeglarzy, regat i związków klas. Póki co powstała strona internetowa, na której mogą rejestrować się żeglarze pływający dwuosobowo. Powstaje również kalendarz imprez oraz lista jachtów, na których można ścigać się w takiej formule. Stowarzyszenie ma już kolejne pomysły.

– Na początku przyszłego roku dostępny będzie wskaźnik SYRF Performance Index, który pozwoli żeglarzom na rywalizowanie ze sobą bez konieczności podróżowania – dodaje Stan Honey. – Wynik da procentowe optimum tego, jak płynąłeś – po jakimkolwiek kursie, w dowolnym czasie, na każdej łodzi i przy każdej pogodzie.

Szczegóły projektu jeszcze nie są znane.

– Inicjatywa dopiero startuje i niewiele wiadomo, ale mogę się domyślać, że będzie to miejsce pod egidą World Sailing, w którym zebrane będą regaty doublehandedowe z całego świata – wyjaśnia Paweł Wilkowski, organizator cyklu imprez w tej formule Off-Short Racing. – Może to działać analogicznie do ORC, które też ma swój kalendarz światowy. Przyłączyłem się do Offhore Doubles i oczywiście dodam tam też imprezy z cyklu Off-Short Racing, bo to forma promocji za granicą.

Strona Offshore Double

PODZIEL SIĘ OPINIĄ