< Powrót
26
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Pedro Martinez/Sailing Energy/World Sailing
L30
L30 podczas Mistrzostw Świata w Aarhus.

Federacja World Sailing wybrała jacht na Morskie Mistrzostwa Świata

W październiku 2020 roku federacja World Sailing przeprowadzi pierwsze Morskie Mistrzostwa Świata. Już wiadomo, że dwuosobowe załogi popłyną na jachtach klasy L30.

Federacja World Sailing jak dotąd oszczędnie informowała o szczegółach pierwszych Morskich Mistrzostw Świata, których organizacja została ogłoszona w listopadzie 2017 roku. W tym miesiącu opublikowano jednak dwie ważne informacje – 12 marca dowiedzieliśmy się, że pierwsza edycja imprezy zorganizowana zostanie w październiku 2020 roku na Malcie i będzie towarzyszyła regatom Rolex Middle Sea Race. Dzisiaj federacja podała, na jakich łódkach będą rywalizowały dwuosobowe, damsko-męskie załogi.

World Sailing zadecydowała, że łódką na tę imprezę będzie L30 – jacht kilowy zaprojektowany przez ukraińskiego olimpijczyka Rodiona Lukę i słoweńskiego konstruktora Andreja Justina. Po raz pierwszy testowana była w 2015 roku i do tej pory jachty tej klasy brały udział w kilku regatach, m.in. we włoskiej Barcolana. Więcej o klasie.

– Przedstawiciele klasy L30 podzielają naszą ambicję do rozwijania na skalę światową żeglowania w morskiej formule dwuosobowej – tłumaczy Kim Andersen, prezydent World Sailing. – Łódka jest odpowiednio zaprojektowana, żeby spełnić wymogi pływania offshorowego i zapewnić żeglarzom, którzy będą rywalizować na Malcie w przyszłym roku, ostrą rywalizację.

Szczegóły dotyczące systemu kwalifikacji i formatu wyścigów zostaną podane w późniejszym terminie.

Komunikat World Sailing

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ