< Powrót
12
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Morskich Mistrzostw Świata
Gdynia Doublehanded Yachtrace.

Znamy termin pierwszych Morskich Mistrzostw Świata World Sailing

W listopadzie 2017 roku ogłoszono powstanie nowej żeglarskiej imprezy – Morskich Mistrzostw Świata World Sailing. Dzisiaj wiemy, kiedy odbędzie się ich pierwsza edycja – w październiku 2020 roku na Malcie.

Choć pomysł na organizację mistrzostw pojawił się półtora roku temu, do tej pory informacji o imprezie nie było zbyt wiele. W kwietniu 2018 roku federacja World Sailing podała, że w regatach wystartuje dwadzieścia dwuosobowych, mieszanych, damsko-męskich, załóg. Będą rywalizowały przez osiem dni w trzech wyścigach – krótkim przybrzeżnym (30 mil), długim przybrzeżnym (90 mil) oraz morskim (trwającym trzy dni i dwie noce). Miały zostać rozegrane w 2019 roku.

We wtorek 12 marca 2019 roku okazało się jednak, że Morskie Mistrzostwa Świata World Sailing zostaną przeprowadzone dopiero w październiku 2020 roku. Przełożenie daty ma dać narodowym federacjom możliwość przygotowania się i przeprowadzenia kwalifikacji. Organizatorem pierwszej edycji mistrzostw będzie federacja World Sailing oraz Royal Malta Yacht Club, a przeprowadzone zostaną równolegle do regat Rolex Middle Sea Race.

– Mistrzostwa w 2020 roku są pierwszym krokiem dla żeglarzy morskich chcących rywalizować na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i oczekujemy, że będzie to wymagający test dla załóg na akwenie regatowym światowej sławy – zapowiada Kim Andersen, prezydent World Sailing. – Royal Malta Yacht Club ma wybitne doświadczenia w goszczeniu wielkich imprez żeglarskich i jesteśmy zachwyceni, że będziemy z nim współpracować przy tej ważnej, pierwszej edycji.

Dokładne informacje o łódkach, na których startować będą zawodnicy, systemie kwalifikacji oraz formacie wyścigów poznamy w późniejszym terminie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ