Historycy z całej Europy dyskutowali o przeszłości Bałtyku
W dniach 3-5 września w Pruszczu Gdańskim odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji „Origines et mutationes circa principio Mare Balticum”.
Blisko 30 badaczy m.in. z Anglii, Szwecji, Danii, Litwy i Polski rozmawiało o szeroko rozumianej wymianie i władzy w regionie Bałtyku od średniowiecza aż do początków XIX wieku.
Znaczenia Morza Bałtyckiego w historii krajów Europy Środkowej nie da się badać bez kontaktów z naukowcami z innych państw. Z takiego założenia wyszli młodzi pracownicy i doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy w Faktorii w Pruszczu Gdańskim, rekonstrukcji osady handlowej z czasów rzymskich, zorganizowali drugą edycję konferencji „Origines et mutationes circa principio Mare Balticum”.
– To najważniejsza impreza naukowa w Pruszczu Gdańskim, bardzo się cieszę, że się tutaj odbywa – powiedział na otwarciu konferencji burmistrz miasta, Janusz Wróbel. Wtórował mu starosta gdański, Stefan Skonieczny, który podkreślał, że także w mniejszych ośrodkach jest miejsce na działalność naukową.
Wśród tematów podejmowanych przez badaczy dominowały zagadnienia pokazujące rolę Bałtyku w rozwoju ówczesnej nauki, sztuki, handlu czy kontaktów politycznych. Uczestnicy mogli się dowiedzieć zarówno o jagiellońskim dziedzictwie w Szwecji, ciekawostkach z dokumentów XVII-wiecznej Komisji Morskiej, zajmującej się polską flotą, jak i znaczeniu Wolnego Miasta Gdańska w polityce Napoleona Bonaparte.
– Młodzi badacze i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego podjęli się bardzo trudnego zadania – powiedział prorektor ds. studenckich UG, prof. Józef Arno Włodarski. – Cieszę się, że we współpracę udało się włączyć tyle podmiotów, a konferencja przyciągnęła badaczy z całej Europy.
Konferencja „Origines et mutationes” zorganizowana została przez pracowników i doktorantów Wydziałów Historycznego oraz Prawa i Administracji UG we współpracy z miastem Pruszcz Gdański i Towarzystwem Naukowym Pruthenia.