< Powrót
14
kwietnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Fundacji Empatia
Empatia Polska
„Empatia Polska”.

Intensywny sezon przed „Empatią Polską”

Do kolejnego sezonu żeglarskiego przygotowuje się Fundacja Empatia. W tym roku w bałtyckich rejsach na jachcie „Empatia Polska” popłynie około 200 seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Fundacja Empatia już od siedmiu lat pozwala wypłynąć w morze osobom starszym i niepełnosprawnym. Wszystko dzięki jachtowi „Empatia Polska”, który został przystosowany do żeglowania z osobami z ograniczeniami ruchowymi, dysfunkcjami wzroku oraz innymi niepełnosprawnościami.

– Żeglarstwo jest sportem, który bardzo korzystnie wpływa na rehabilitację, powrót do zdrowia, poprawianie kondycji psychicznej i zwiększanie poczucia własnej wartości – tłumaczy prezes Fundacji Empatia Andrzej Walczak. – Ważny jest zwłaszcza aspekt psychoterapeutyczny – zastrzyk optymizmu, adrenaliny i poczucia lepszej własnej sprawności, we współpracy z resztą załogi jachtu. Po rejsie na „Empatii Polskiej” ludzie czują się o wiele lat młodsi!

Empatia Polska

Rejs niewidomych żeglarzy z Fundacji Ślepa Kura.
Fot. arch. Fundacji Empatia

Ostatnie dwa lata nie były dla Fundacji Empatia łatwe. W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 zawieszono rejsy na „Empatii Polskiej”, co odbiło się mocno na finansach organizacji. Fundacja wykorzystała jednak ten czas na przeprowadzenie prac na jachcie, m.in. wymianę lin, modernizację wnętrza oraz konserwację kadłuba. Wojna na Ukrainie spowodowała zaś, że trudniej jest znaleźć sponsorów. Obecnie wspierają bardzo mocno uchodźców.

– Trzeba będzie liczyć każdy grosz, zwłaszcza że żywność oraz podróże bardzo podrożały – przyznaje Walczak. – Dlatego zrezygnowaliśmy z wymiany żagli, fałów, szotów i odbijaczy. Bardzo chcemy żeglować i jesteśmy gotowi oszczędzać, byle być na Bałtyku pod żaglami.

Aktualnie Fundacja przygotowuje się do kolejnego sezonu żeglarskiego. Na początku czerwca w gościnnym porcie w Jastarni „Empatia Polska” zostanie zwodowana po raz siódmy.

– Planujemy żeglować od czerwca do początku października i mamy już pełne obłożenie wszystkich terminów – mówi Walczak. – Sądzę, że w tym roku przez nasz pokład przewinie się około 200 osób – przede wszystkim seniorów i osób niepełnosprawnych.

Dokładna liczba rejsów nie jest jeszcze doprecyzowana. Pierwotnie Fundacja planowała zorganizowanie dłuższych wypraw, m.in. do portów Danii i Szwecji, ale będą one prawdopodobnie zbyt kosztowne dla załóg. Dlatego dominowały będą krótsze rejsy po południowym Bałtyku, w tym do portów Bornholmu. „Empatia Polska” sezon zakończy w październiku w Gdyni na bardzo lubianym przez załogę jednostki Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Strona Fundacji Empatia

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ