< Powrót
17
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
ubrać na jacht
W krótkich rejsach i przy dobrej pogodzie wystarczy strój sportowy. Nie można oczywiście zapomnieć o środkach ratunkowych.

Jak się ubrać na jacht, czyli jaka jest najlepsza odzież żeglarska?

Integralną częścią żeglarstwa jest kontakt z wiatrem i wodą. Dlatego warto się tak ubrać na jacht, żeby było komfortowo, sucho, ciepło oraz – przede wszystkim – bezpiecznie.

Choć foldery reklamowe firm czarterowych często pokazują żeglarstwo jako spokojną włóczęgę po gorących wodach Karaibów, w naszych szerokościach geograficznych na jachcie często jest po prostu zimno i mokro. Bardzo ważne zatem, żeby na rejs lub regaty odpowiednio się ubrać. Pamiętajmy bowiem, że zmarznięty i przemoczony żeglarz łatwiej popełnia błędy, a bez właściwego obuwia mokry pokład bywa bardzo niebezpieczny. Nie można też zapomnieć o etykiecie żeglarskiej, zwłaszcza podczas pobytu w porcie. Jak się zatem ubrać na jacht?

Jak się ubrać na łódkę sportową?

Bliżej wody niż na łódce sportowej lub desce windsurfingowej być już nie można. Pływanie, treningi i wyścigi na takich łódkach jak Optimist, Laser, O’pen Skiff, 470 czy Omega wiążą się z kontaktem z falami, silnym wiatrem, a czasami też długim oczekiwaniem na rozpoczęcie wyścigu. Kiedy temperatura jest bardzo wysoka, wystarczą krótkie spodnie, t-shirt oraz czapka z daszkiem. Kiedy jest zimniej, niezbędne będzie nieprzemakalne ubranie – najlepiej pianka, na którą w miarę potrzeby założyć można także spodnie, kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową oraz oczywiście czapkę i rękawiczki. Jeżeli chodzi o buty, na początek wystarczy sportowe obuwie z jasną podeszwą, ale bardziej zaawansowanym sportowcom przydadzą się już buty piankowe. Niezależnie od pogody nie można zapominać o włożeniu kamizelki asekuracyjnej!

choroba morska

Jacht „Barlovento II” pożeglował na daleką Północ. Potrzebne były specjalne ciepłe ubrania dla całej załogi. Fot. Ewa Banaszek

Jak się ubrać w rejs jachtem?

W przypadku pływania jachtem sytuacja jest odrobinę prostsza, ponieważ – zwłaszcza w przypadku większych jednostek – fale najczęściej nie zalewają żeglarzy. Niemniej w przypadku dłuższego rejsu trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Są trzy generalne zasady: trzeba mieć ubrania na zmianę, warto ubierać się na cebulkę i najlepiej wybierać ubrania z materiału, który szybko schnie. Choć ze starych fotografii kojarzymy żeglarzy i rybaków w grubych, wełnianych swetrach, to obecnie zdecydowanie lepszym wyborem będzie polar, którzy grzeje lepiej, a schnie szybciej. Na gorsze warunki niezbędny będzie sztormiak, który zabezpieczy nas przed wodą i zapewni komfort. Jeżeli ma się kurtkę przeciwdeszczową, warto żeby miała wysoki kołnierz i kaptur. Niezbędne jest nakrycie głowy – czapka z daszkiem podczas słonecznej pogody, a zwykła czapka podczas chłodu. Jeżeli chodzi o buty, to w dobrych warunkach wystarczy obuwie sportowe, ale w gorszych trzeba włożyć wysokie i nieprzemakalne buty. Uwaga – klapki lub japonki – nie są dobrym wyborem, ponieważ naszym stopom zagraża liczny sprzęt i osprzęt rozlokowany na pokładzie.

Jak się ubrać na jacht regatowy?

Regaty są specyficznym i wymagającym rodzajem pływania, ponieważ żeglarze często muszą szybko się przemieszczać, wykonywać prace pokładowe i mieć zapewniony nie tylko komfort cieplny, ale też swobodę ruchów. Dlatego najczęściej sztormiaki wykonane są z tkaniny wodo- i wiatroodpornej, ale zarazem oddychającej i wytrzymałej na przetarcia i inne uszkodzenia. Ze względów bezpieczeństwa są one zaopatrzone w elementy odblaskowe, żeby w razie wypadku móc łatwiej dostrzec żeglarza w wodzie. Podobnie jak w przypadku rejsów morskich, tu także niezbędne będzie profesjonalne, wodoodporne obuwie. Trzeba mieć też rękawice, które zabezpieczą dłonie przed otarciami od lin.

Jak się ubrać w rejs żaglowcem?

Pływanie na żaglowcu jest o tyle specyficzne, że nieczęsto ma się kontakt z morską wodą. Stąd sztormiak można zastąpić nieprzemakalną kurtką i spodniami. Poza tym obowiązują zasady jak podczas rejsów jachtem – ubieranie się na cebulkę, wzięcie stroju na zmianę i wybór materiałów szybkoschnących. Warto też pamiętać, że włożenie kalesonów nie jest żadnym wstydem, a zimą podczas nocnych wacht mogą się one bardzo przydać. Przy pływaniu w czasie śnieżyc potrzebne mogą być też gogle narciarskie. Na żaglowcach wyjątkowo ważne jest też solidne obuwie sportowe – klapki nie mogą być w ogóle brane pod uwagę. Nie można zapominać o rękawicach, które nie tylko przydadzą się w chłodniejszą pogodę, ale też zabezpieczą dłonie podczas prac pokładowych. Na rejsach harcerskich wymagany może być także mundur.

ubrać na jacht

Marynarskie biało-granatowe pasy są ponadczasową klasyką, a nosiła je m.in. Coco Chanel.
Fot. nn/Wikipedia

Żeglarz modny

Choć kurtki i spodnie żeglarskie oraz sztormiaki zazwyczaj są w stonowanych i jednolitych kolorach, to na rynku jest dużo strojów, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale też estetyczne. Wiele firm wypuściło serie dla kobiet, w których zastosowano motywy floralne, a dla dzieci odzież kolorową z rysunkami. Zawsze w modzie są też ubrania w biało-granatowe pasy, czyli w stylu nawiązującym do dawnych uniformów francuskich marynarzy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
2
+1
5
+1
0
+1
1
+1
4