< Powrót
17
maja 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Klasa 505

Klasa 505 rozpoczyna sezon 2022 w Gdyni

21 maja w Gdyni rozpoczyna się kolejny sezon regat klasy 505 w Polsce. Pierwszy etap cyklu wyścigów w ramach MINUTOR Energia Puchar Polski 505, w którym udział zadeklarowało niemal czterdziestu zawodników, potrwa dwa dni. Organizatorem jest Yacht Klub Stal Gdynia przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Klasy 505.

Popularność żeglarstwa w Polsce rośnie z roku na rok. A klasa 505 jest jedną z tych generujących największą frajdę miłośnikom tego sportu. Łodzie są szybkie, zwrotne, a ich niewielkie gabaryty sprawiają, że łatwo je transportować.

Gdyńskie regaty to już dziewiąta edycja zawodów. Zaliczają się do MINUTOR Energia Pucharu Polski i są inauguracją sezonu 2022. W kolejnych miesiącach załogi będą rywalizować w innych nadmorskich ośrodkach – w Pucku (11-12 czerwca), Gdańsku (9-10 lipca), Ustce (5-7 sierpnia) oraz Dziwnowie (2-4 września). Zapowiada się sezon pełen atrakcji, emocji i dobrej zabawy – nie tylko dla zawodników, ale i kibiców. Jak co roku na uczestników regat czekać będą również atrakcje pozasportowe i program wieczorny.

– Podejście do ścigania się i żeglowania na „pięćsetpiątkach” jest wyjątkowe – mówi Paweł Choroba prezes PSK 505. – Wielu zawodników startujących na 505 ma na koncie tytuły olimpijskie oraz tytuły mistrzostw świata w innych klasach. Pomimo tego nikt nie ukrywa łódek pod pokrowcem i nie trzyma ustawień jachtu w tajemnicy. „Im szybciej żeglują załogi, z którymi się ścigam, tym szybciej będę żeglował” – to motto dobrze oddaje filozofię klasy. Załogi wspierają się, przekazując sobie wszelkie informacje dotyczące trymu i ustawiania łodzi, technik żeglowania, taktyki itp. Zwyczajowo na imprezach rangi mistrzostw świata najlepsze ekipy udostępniają swoje jachty – można je obejrzeć, fotografować i mierzyć. Niedoświadczone załogi zawsze mogą liczyć na pomoc bardziej zaawansowanych kolegów. Pozwala to szybko robić postępy w regatowej edukacji.

Historia klasy 505

505 to jedna z najszybszych jednokadłubowych łodzi mieczowych na świecie. W Polsce „pięćsetpiątki” żeglowały już w latach 60. W 2005 r. grupa sympatyków podjęła działania mające na celu przywrócenie świetności polskiej klasie 505. W efekcie, w ciągu kilku ostatnich lat, flota rozrosła się do kilkudziesięciu jachtów. Rosnąca popularność sprawiła, że obecnie co roku organizowany jest cykl regat Pucharu Polski, którego zwieńczeniem są mistrzostwa Polski. W 2018 w mistrzostwach świata organizowanych w Gdyni wzięło udział 130 załóg, co najlepiej świadczy o bardzo silnej pozycji 505 wśród klas międzynarodowych.

505 – konstrukcja łodzi

Pięćsetpiatka jest wyjątkowo przemyślaną i efektywną konstrukcją. Jej cechą charakterystyczną jest kształt kadłuba oraz wielki, 27-metrowy, symetryczny spinaker. Możliwość ustawiania wszystkich elementów takielunku pozwala na sprawne kontrolowanie mocy generowanej przez ożaglowanie. Dzięki temu, na 505 można żeglować praktycznie w każdych warunkach. Ze względu na niewielką masę (niespełna 130 kg), jacht jest bardzo sprawny również w słabym wietrze. Klarowanie, wodowanie i obsługa w dwie osoby nie stanowią problemu.

Podstawową zasadą budowy jachtów 505 jest wykorzystanie nowoczesnych materiałów oraz wysokiej jakości technologii w celu zapewnienie długiego okresu sprawności kadłuba. W regatach rangi mistrzostw świata z powodzeniem startują jachty zbudowane jeszcze w latach 90.

Specyfikacja łodzi:

długość :  5,05 m
szerokość :  1,88 m
waga:   127,4 kg
fok:   4,94 m²
grot:  12,3 m²
spinaker:  27 m²

Gdynia – program regat:

Regaty odbędą się na terenie gdyńskiej mariny, a przede wszystkim na terenie Yacht Klubu Stal Gdynia, gdzie zawodnicy trzymają jachty.

Sobota, 21 maja
9.00 – odprawa załóg – salka klubowa
11.00 – strat do pierwszego wyścigu – akwen regat
15.00 – zakończenie wyścigów
18.00 – spotkanie integracyjne – Browar Port Gdynia

Niedziela, 22 maja
9.00 – poczęstunek – salka klubowa
11.00 – strat wyścigów – akwen regat
po wyścigach – uroczyste zakończenie regat – plac przed YK Stal

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ